V roku 2001 bolo na Slovensku takmer 33 tisíc maloletých, u ktorých súd rozhodol o výške výživného. V Trenčianskom kraji to bolo viac ako sedem a pol tisíc, čo je najviac v SR. Pre porovnanie, v Žilinskom kraji súd rozhodol o pridelení výživného pre 2400 maloletých, v Trnavskom dokonca len 1960. Priemerná výška výživného v roku 2001 bola v našom kraji 1542 korún.
Skutkovú podstatu trestného činu neplnenia vyživovacej povinnosti v okrese Prievidza už v tomto roku naplnilo 31 páchateľov, znamená to, že na maloleté dieťa neprispievali pol roka. Od novembra dôjde pravdepodobne k zmene, keď sa trestného činu dopustí každý, kto nebude platiť výživné počas troch mesiacov. "Ak sa niekto takého činu dospustí z nedbanlivosti, hrozí mu väzenie v dĺžke jedného roka," povedal pre Prieboj hovorca OR PZ Prievidza P. Hortuálni a pokračoval: "Pokiaľ niekto výživné neplatí úmyselne, hrozia mu až dva roky väzenia. Stále častejšie sa však množia prípady, keď sa dieťa ocitne kvôli neposkytnutiu výživného v nebezpečenstve núdze. Ak je takýto čin dokázaný, hrozí jeho páchateľovi až trojročné väzenie."
Neplatičmi výživného sú v prevažnej miere muži, no ani ženy nie sú v tomto smere výnimkami. Pri jednom z posledných šetrených prípadov na Obvodnom oddelení PZ v Prievidzi matka dvoch detí tvrdila, že ona žiadne detí nemá, že nikdy nerodila. Peniaze určené na výživné pritom použila na nákup alkoholu a cigariet. P. Hortuláni upozorňuje, že neplatiči nie sú len zo sociálne slabších vrstiev. "Nie je zriedkavé, ak výživné na dieťa neplatí podnikateľ, ktorého firma dosahuje miliónové zisky. Mesačná suma na dieťa však v mnohých prípadoch nie je vysoká. U niektorých mužov pokryje mesačné výdavky na cigarety a alkohol."
Vláda pripravuje viaceré zmeny týkajúce sa rodinného práva, vrátane výživného. Cieľom zmien by malo byť urýchlenie konania pred súdom pri stanovovaní výšky výživného a prípadne jeho vymáhania.
Marián KUCMAN