Začiatky svojej tvorby spája pani Paulína so svokrou Gabrielou Matiaškovou, ktorá patrí medzi najznámejšie krasličiarky. Bola to ona, čo ju zasväcovala do tajov tejto roboty, zoznamovala s rôznymi technikami zdobenia vajíčok. Mladej a nadanej žene to však nestačilo, chcela viac, zaujímala sa o nové techniky. Voskovú začala dopĺňať výzdobou zo slamy.
"Joj, začiatky boli veľmi ťažké," hovorí Paulína Matiašková a pokračuje: "Musela som sa veľa učiť, skúšať, nič ma však neodradilo."
Po čase sa jej kraslice dostali aj cez chotár Veľkej Čausy a získavajú si svojich záujemcov. Rokmi sa táto skromná žena svojou šikovnosťou a húževnatosťou vypracovala na jednu z najlejpších krasličiarok. Predstavíme vám jej dielka: kraslice batikované, voskované, kraslice z voskovanej batiky so slamou, i niekoľko vyškrabávaných. Na otázku, kde hľadá inšpiráciu odpovedala: "Je to výsledok predovšetkým mojej fantázie, ku každej pridám vždy niečo nové. Nemám rada, keď musím robiť niekoľko navlas rovnakých kraslíc. Moje obľúbené farby sú bledomodrá, tmavomodrá, žltá s červenou, či žltá s modrou. K farbám a vosku rada pridám výzdobu zo slamy." Výzdoba slamou je krásna, ale namáhavá. Veď to nie je len samotné lepenie malých čiastočiek na kraslicu. Najskôr treba slamu nazbierať, vybieliť, nechať ju "odležať" kým sa bude dať skladať do obrazcov.
Je čas predveľkonočný, každý kút príbytku Paulíny Matiaškovej z Malej Čausy je založený kraslicami, či už vyzdobenými, či takými, čo ešte len čakajú na dotyk rúk krasličiarky. Na všetky príde rad, veď u nej je doma duch Veľkej noci celoročne. Vojtech Majling
Text k foto
Paulína Matiašková čaruje na kraslici novú krásu. Snímka: autor