Veľká noc - najstarší kresťanský sviatok

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším kresťa

Nemá ustálený dátum ako Vianoce, ale svätí sa po prvom jarnom splne mesiaca, v tomto roku po 16. apríli. Nadväzuje na židovskú Veľkú noc - paschu, ktorá sa slávila od 14. do 21. dňa v mesiaci nisan (marec - apríl) na pamiatku vyslobodenia Izraelského národa z egyptského otroctva. Počas tohto najväčšieho a najradostnejšieho židovského sviatku si rodiny a priatelia zasadnú za slávnostný stôl, na ktorom je víno, ovocná omáčka, horké byliny, zelenina, nekvasené chleby a upečený baránok. Na začiatku hostiny sa najmladší chlapec pýta: "Prečo to tak robíme a čo toto jedlo znamená?" A otec rodiny každý rok odpovedá: "To je na pamiatku toho, ako Hospodin oslobodil našich otcov z egyptského otroctva. Tento chlieb je nekvasený, pretože si ho ľud náhlivo piekol na cestu a nestačil vykysnúť. Horké byliny pripomínajú trápenie v Egypte a víno pijeme na znamenie veľkej radosti, že nás Hospodin vyslobodil. Ale najdôležitejší je baránok, pretože jeho krv zachránila židovské deti pred smrťou. V každom egyptskom dome zomrel prvorodený syn, ale deťom v izraelských domoch, ktoré mali dvere pomazané krvou baránka, sa nič nestalo. Baránok zomrel namiesto židovských prvorodených." Potom židovská slávnosť pokračuje chválením Boha, ktorý neustále vyslobodzuje svoj ľud.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PÔST

Veľkonočný kruh cirkevného roka začína v Evanjelickej cirkvi a.v. (ECAV) štyridsať dňovým pôstom - prípravným obdobím na svätenie veľkonočných sviatkov. Základ má v biblickom príbehu, ktorý hovorí o tom, že Ježiš sa pred svojím verejným vystúpením postil na púšti 40 dní. Vážnosť šiestich pôstnych nedieľ pripomína aj fialová farba chrámového rúcha. V ECAV sa v pôstnej dobe na službách Božích nepoužíva biela kamža, kňaz je oblečený len v čiernom luteráku. Každá pôstna nedeľa má latinské pomenovanie. 1. Invocavot, 2. Reminiscere, 3. Oculi, 4. Laetare, 5. Iudica, 6. Palmarum. Piata pôstna nedeľa je nazývaná aj Smrtnou na základe rozhodnutia židovskej veľrady o Ježišovej smrti. Na službách Božích sa čítajú texty Starej zmluvy predpovedajúce Ježišovo utrpenie a smrť.

VEĽKONOČNÝ - TICHÝ TÝŽDEŇ

Je to týždeň od Kvetnej nedele po Bielu sobotu (13. - 19. apríla 2003). Je označený ako veľký, pretože sa v ňom odohrali najdôležitejšie udalosti spásy. Vážnosť týchto dní pripomína aj čierne chrámové rúcho.

Kvetná nedeľa (13. apríl 2003): Vstúpili sme ňou do veľkonočného - tichého týždňa. Na službách Božích si kresťania pripomínajú Ježišov vstup do Jeruzalema, kde chcel osláviť židovské veľkonočné sviatky. Slávnosť hodu veľkonočného baránka sa v tej dobe mohla konať jedine v Jeruzaleme - hlavnom meste židov. Pri vstupe do Jeruzalema zástupy nadšene vítali Ježiša a pod nohy mu hádzali palmové konáriky. Preto má táto nedeľa pôvodne názov Palmarum, t.j. nedeľa paliem. Pomenovanie Kvetná nedeľa vzniklo pravdepodobne na základe toho, že na Slovensku palmy nerastú a významné osobnosti sa vítajú kvetmi. Dôvodom pre toto označenie však mohla byť aj skutočnosť, že tento deň spadá do skorého jarného obdobia, kedy sa začínajú objavovať prvé kvety.

Zelený štvrtok (17. apríl 2003): Štvrtok bol posledným dňom Ježišovho života. Hlavným dôvodom pre svätenie tohto dňa je ustanovenie Večere Pánovej Pánom Ježišom Kristom. Spolu s učeníkmi chcel osláviť v Jeruzaleme židovskú Veľkú noc. Keď ich zhromaždil, nepredniesol zvyčajnú reč o vyvedení izraelského ľudu z egyptského otroctva a význame veľkonočného obetného baránka. Namiesto toho hovoril o svojej vlastnej obeti na kríži. Význam svojej smrti aj viditeľne znázornil, keď chlieb a víno označil za svoje telo a krv. Chlieb je pokrm k životu a víno je nápojom radosti. Ukázal, že jeho smrť nebude nešťastím, ale naopak, prinesie radosť a život. Ježiš sa obetoval ako veľkonočný baránok za našu záchranu a odpustenie hriechov. Zelený štvrtok je pomenovaný pravdepodobne podľa zelene v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš po slávnostnej večeri modlil a bol zatknutý vojakmi.

Veľký piatok (18. apríl 2003): Kresťania si na Veľký piatok pripomínajú potupnú smrť Ježiša Krista na kríži. Evanjelici ho považujú za najvýznamnejší sviatok, pretože Boží Syn dokončil dielo vykúpenia človeka. Ježiš bol ukrižovaný na vrchu Golgota za vlády cisára Tibéria a Pontského Piláta.

Ježiš je Božím veľkonočným Baránkom, ktorý bol obetovaný za nás. Tak ako baránok v Egypte svojou krvou zachránil Izraelcov pred smrťou, tak nás Ježiš Kristus svojím nevinným umučením a smrťou oslobodil od všetkých hriechov. Na evanjelických službách Božích sa prisluhuje Večera Pánova. Zachováva sa čiastočný pôst, t.j. neje sa mäso. Po páde komunizmu bol Veľký piatok uznaný za štátny sviatok a deň pracovného pokoja. Na Kvetnú nedeľu, Zelený štvrtok a Veľký piatok sa na službách Božích čítajú a spievajú pašie.

Biela sobota (19. apríl 2003): Ježiš bol v sobotu pochovaný v hrobe. Tento deň nie je sviatkom v pravom zmysle slova, ani sa nekonajú služby Božie. Výnimkou sú niektoré cirkevné zbory, kde bývajú večerné bohoslužby, ktoré sa začínajú v pôstnom duchu a končia sa už radosťou z Pánovho vzkriesenia. Biela sobota je akýmsi prípravným dňom pred veľkonočnými sviatkami. Kedysi sa na Bielu sobotu dve minúty pred dvanástou hodinou zachovávala chvíľa ticha, venovaná pamiatke na zosnulých.

VEĽKONOČNÉ SVIATKY

Evanjelická cirkev ich svätí dva dni - v nedeľu a pondelok.

Veľkonočná nedeľa (20. apríl 2003): Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži a bol pochovaný, Boh vzkriesil z mŕtvych. Nezostal v hrobe, ale vstal k novému životu. Po Jeho smrti ho stovky ľudí opäť videli živého. Mnohí s Ním hovorili, dotýkali sa Ho a dokonca s Ním aj jedli a pili. Ježiš nebol obyčajným človekom, ale Božím synom. Odvtedy kresťania svätia každú nedeľu na pamiatku vzkriesenia Ježiša Krista. Spočiatku svätili aj sobotu - židovský sabat. Keď vzrástol počet kresťanov z pohanstva, nedeľa nahradila sobotný deň. Občianskym sviatkom sa nedeľa stala v roku 321, keď cisár Konštantín Veľký vydal zákaz manuálnej práce v nedeľu.

Veľkonočný pondelok (21. apríl 2003): Typické veľkonočné zvyky - oblievanie vodou, šibanie prútikmi, maľovanie veľkonočných vajíčok, rozdávanie čokoládových zajačikov a kuriatok, nemajú kresťanský pôvod. Často sa stáva, že odsúvajú pravú podstatu veľkonočných sviatkov do úzadia.

NEDELE PO VEĽKONOČNÝCH SVIATKOCH

Radostný charakter veľkonočných sviatkov vyjadruje aj biele chrámové rúcho, ktoré zdobí oltáre a kazateľne v období piatich nedieľ po Veľkej noci. Každá z nich má svoje latinské pomenovanie: 1. Quasimodogeniti, 2. Miserricordias Domini, 3. Jubilate, 4. Cantate, 5. Rogate. Piatou nedeľou po Veľkej noci sa končí Veľkonočný kruh cirkevného roka.

Podľa viacerých zdrojov pripravila Emília KMECOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 389
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 862
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 220
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 632
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 317
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 072
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 725
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 443
  1. Viktor Pamula: Štadión ? Áno. Chodníky ? Tak skoro asi nie.
  2. Dušan Piršel: Učme ľudí pracovať s vlastnými emóciami
  3. Pavol Dančanin: Titul Hypotéza zjednotenia: výber z tvorby – druhé vydanie, anotácia
  4. Aleksander Prętnicki: Cena kompromisu - Bratislavský expres
  5. Ivan Drozdy: Rožňava napreduje: Nové nabíjacie stanice pre elektromobily už vo výstavbe
  6. Ján Valchár: Malý literárny traktát o prekliatom Donbase
  7. Jolana Čuláková: Medvedev ako "ne/bezpečný" aktivista a Hašek ako "ne/slávny" hokejový vzor
  8. Marianna Guzmanová: AI - dobrý sluha, ale zlý pán
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 002
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 23 872
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 183
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 238
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 280
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 680
  7. Ivan Mlynár: Očistec 4 490
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 4 195
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Vytekajúcu kvapilinu zachytili obecní hasiči z Nedožier-Brezian.

Následky úniku likvidovali hasiči.


TASR
MUDr. Ivan Porubec

Tento týždeň na otázky odpovedá internista MUDr. Ivan Porubec, ktorý pôsobí v internej ambulancii Unikliniky kardinála Korca.


V 8. lige Cigeľ opäť stratil body, súboj z dna pre Liešťany. Diviaky nad Nitricou na zápas necestovali.


V Zemianskych Kostoľanoch majú ťažké srdce na rozhodcu, Nitrianske Rudno tesne za TOP5.


  1. Viktor Pamula: Štadión ? Áno. Chodníky ? Tak skoro asi nie.
  2. Dušan Piršel: Učme ľudí pracovať s vlastnými emóciami
  3. Pavol Dančanin: Titul Hypotéza zjednotenia: výber z tvorby – druhé vydanie, anotácia
  4. Aleksander Prętnicki: Cena kompromisu - Bratislavský expres
  5. Ivan Drozdy: Rožňava napreduje: Nové nabíjacie stanice pre elektromobily už vo výstavbe
  6. Ján Valchár: Malý literárny traktát o prekliatom Donbase
  7. Jolana Čuláková: Medvedev ako "ne/bezpečný" aktivista a Hašek ako "ne/slávny" hokejový vzor
  8. Marianna Guzmanová: AI - dobrý sluha, ale zlý pán
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 002
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 23 872
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 183
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 238
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 280
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 680
  7. Ivan Mlynár: Očistec 4 490
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 4 195
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu