Napriek výrazným úsporným opatreniam a zvýšeniu tržieb o takmer 12 percent, forma namiesto pôvodne uvažovaného zisku na úrovni najmenej 15 miliónov korún, zaznamenala stratu necelých 8 miliónov korún. Pritom na nesprávne stanovené ceny, ktoré budú pôsobiť likvidačne, predstavitelia NCHZ upozorňovali už pred ich uplatnením. Informoval o tom Ľuboš Beňo, generálny riaditeľ Nováckych chemických závodov.
"Ceny elektrickej energie v roku 2002 už boli na úrovni európskych cien a preto ich ďalšie zvyšovanie považujeme za neopodstatnené. Tento nesystémový krok znevýhodňuje veľkých slovenských výrobcov voči ich konkurencii tak v transformujúcich sa krajinách, ako aj na trhu EÚ. Politika neprimeraného zdražovania je krátkozraká. Veľkoodberatelia sú všade na svete stabilizujúcim prvkom v systéme odberu energií a preto sa ceny pre nich pohybujú na takej úrovni, aby boli konkurencieschopní. Nadsadené ceny energií naopak zlikvidujú odberateľov a následne poškodia aj producentov energií," komentoval situáciu Ľ. Beňo.
Dodal, že firma vlani a v tomto roku urobila celý rad racionalizačných opatrení, ktoré výrazne zvýšili jej efektivitu. Napriek tomu to však nestačilo na elimináciu drastického zvýšenia cien energií. Vlani došlo v spoločnosti k organizačným zmenám, keď sa niektoré obslužné útvary odčlenili. V tejto súvislosti poklesol počet zamestnancov o 589 a počas tohto roku počítajú so znížením o ďalších 200 pracovníkov.
Pri hodnote spotrebovaného materiálu a energií vo výške 867 miliónov korún a nákladov na služby vo výške 118 miliónov korún NCHZ, a.s., Nováky hospodárili so stratou necelých 8 miliónov korún. Na tomto nepriaznivom výsledku sa podieľali najmä vyššie ceny vstupných surovín a energií. Náklady na suroviny oproti porovnateľnému obdobiu vlaňajšieho roka vzrástli o 61 miliónov korún a náklady na energie o 45 miliónov korún. Viera KLASOVITÁ