Zemianske Kostoľany - V utorok 6. mája 2003 boli Zemianske Kostoľany hostiteľmi zástupcov piatich európskych krajín, ktoré sú v rámci programu Socrates zapojené do projektu Comenius. Prečo sa práve táto obec stala miestom medzinárodného stretnutia? Základná škola Zemianske Kostoľany je totiž spoluorganizátorka tohto projektu už druhý rok, jej partnermi je škola v španielskom meste Tortosa, z hlavného mesta Cypru, talianska škola z Canevy, z nórskeho Osla a írskeho Korku.
Na pôde regiónu a obce privítal zahraničných priateľov riaditeľ ZŠ Zemianske Kostoľany Ivan Neúročný. Okrem iného povedal: "Naši žiaci s pomocou pedagógov si prostredníctvom internetu, ale aj osobnými stretnutiami, vymieňajú informácie. Postupne sa oboznamujú s históriou, tradíciami a zvykmi, ale tiež s celkovým spôsobom života v rôznych častiach Európy. Mladí ľudia tak získavajú zručnosť a skúsenosti pri využívaní rôznych informačných technológií, ako aj jazykové znalosti."
O význame tohto stretnutia pre zviditeľnenie obce, ale aj celého regiónu hornej Nitry hovorila starostka obce Helena Kovačová.
Treba povedať, že hostia zo zahraničia spontánne ocenili spev Elišky Hulínyiovej a Veroniky Kopeckej, obe sú žiačkami hostiteľskej školy, ako aj koncertovanie dychovej hudby pri Základnej umeleckej škole v Novákoch.
História a tradície Ponitria - tak sa volala výstava, na ktorej sa hostia zo Španielska, Talianska, Nórska, Írska a Cypru oboznámili s dejinami nášho regiónu. Pomoc pri jej nainštalovaní poskytlo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Okrem krásne vyšívaných krojov zaujala aj prezentácia slovenskej ľudovej tvorivosti. Medzinárodný týždeň pokračoval prehliadkou festivalu duchov a strašidiel na Bojnickom zámku, obce Čičmany, Betlehemu v Rajeckej Lesnej, jaskyne v Demänovej, či slovenskej dediny v Zuberci. Samozrejme, že nechýbali ani rôzne spoločenské a športové stretnutia. Viera KLASOVITÁ
Text k foto
História a tradície Ponitria. Tak nazvali organizátori európskeho dňa v Zemianskych Kostoľanoch výstavu, ktorá mala hosťom priblížiť náš región z pohľadu dejín. Pracovníci Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi mali neľahkú úlohu, na malej ploche predstaviť to najvýznamnejšie. O ekonomickom prostredí regiónu hovorila zase výstavka priamo v rokovacej sále domu kultúry. Snímka: autorka