Každoročne pripravujú k tomuto dňu rôzne podujatia s cieľom oboznámiť verejnosť s mnohotvárnosťou práce múzeí a zdôrazniť význam ich poslania v dnešnej spoločnosti. Výnimkou nie je ani Hornonitrianske múzeum. Najskôr však nazrime do histórie inštitúcie a zoznámme sa s prácou múzejníkov, ale i problémami, s ktorými musia zápasiť od roku 2000.
Hornonitrianske múzeum vzniklo 1. januára 1985 ako jediná vlastivedná muzeálna inštitúcia, pôsobiaca v regióne horného Ponitria. Od svojho založenia na pôde mesta Prievidza malo neustále problémy s priestormi. Na čas sa táto situácia upokojila, keď v roku 1989 múzeum získalo do správy objekt priamo v centre mesta - v kláštore piaristov, ktorý bol ideálnym miestom pre inštitúciu tohto druhu. Prišiel rok 1990 a s ním aj zmeny. Múzeum stratilo vhodné pristory a v júni 2000 bolo presťahované do objektov na Novej ul. a Ul. V. Clementisa. Hornonitrianske múzeum sa stalo jediným múzeom na Slovensku bez výstavných a prezentačných priestorov. Uplatnením reštitučných nárokov sa narušila jedna z hlavných úloh muzeálnej činnosti - sprístupňovanie zhromaždených predmetov. V snahe naďalej prinášať verejnosti poznatky z rôznych oblastí spoločenských a prírodných vied hľadalo múzeum možnosti prezentácií v cudzích priestoroch.
Prezentačné priestory Hornonitrianskeho múzea v objekte na Ul. V. Clementisa privítali svojich prvých návštevníkov začiatkom roku 2003. Finančné prostriedky na dokonalé zabezpečenie budovy však chýbajú. Neustále pokusy o vlámania a krádeže vedú múzejníkov k tomu, že zatiaľ neuvažujú o realizácii rozsiahlejších výstav či expozícií pozostávajúcich zo vzácnych muzeálií v nevhodne situovaných priestoroch múzea v odľahlej časti sídliska Kopanice.
Široká verejnosť neraz vníma prácu múzejníkov len cez výstavnú činnosť a mylne ju považuje za jedinú aktivitu múzeí. Preto je potrebné pripomenúť, že základným poslaním múzeí je ochrana kultúrneho dedičstva, t.j. uchovávanie muzeálií, starostlivosť o ne, nadobúdanie nových zbierkových predmetov a ich vedecké spracovanie.
Počas obdobia, v ktorom je múzeum bez prezentačných priestorov hornonitrianski múzejníci novonadobudli 10 320 zbierkových predmetov, ošetrili a skonzervovali 1443 muzeálií, spracovali 19 vedeckovýskumných úloh z oblasti etnológie, histórie, numizmatiky, botaniky a geológie. Pripravili 43 výstav v mestách a obciach regiónu hornej Nitry, ale aj v rámci Slovenska, vypracovali 13 projektov na kultúrne a výchovnovzdelávacie aktivity, 154 prednášok, rozprávaní, besied, exkurzií a súťažných kvízov. Spomenúť treba aj rôzne konzultácie pre jednotlivocov, organizácie, združenia, žiakov, študentov, vedenie odbornej praxe vysokoškolákov a stredoškolákov, odbornú pomoc a spoluúčasť pri vydávaní propagačných materiálov a informačných katalógov o regióne.
Výpočet týchto aktivít určite nikoho nenechá na pochybách, že Hornonitrianske múzeum sa za tisíc dní bez výstavných priestorov nestalo "nefunkčnou inštitúciou", ako sa o ňom písalo v niektorých periodikách. Veríme, že bezvýchodiskovú situáciu Hornonitrianskeho múzea, nepriaznivú i pre širokú verejnosť dožadujúcu sa múzejných prezentácií v meste Prievidza, sa podarí vyriešiť primátorovi mesta Jánovi Bodnárovi. Zabezpečenie vhodného umiestnenia Hornonitrianskeho múzea a knižnice si zakotvil aj do svojho volebného programu. Katarína Keratová
Text k foto
Odtlačok fosílnej flóry - list myriky.