Príčinou nehody bola neprimeraná rýchlosť, navyše policajti u neho zistili 1,27 promile alkoholu. Pri nehode nebol nikto zranený, škoda na vozidle bola vyčíslená na 15tisíc korún." Takéto a podobné policajné správy vám pravidelne prinášame na stránkach Prieboja. A vzhľadom k tomu, že niektorí vodiči si stále sadajú za volant aj po požití alkoholických nápojov, budeme o takýchto nehodách písať aj v budúcnosti. Jedna zmena v týchto správach však predsa len bude.
Hovorca OR PZ Prievidza Peter Hortuláni totiž Prieboj informoval, že od 1. januára tohto roku policajti nemerajú obsah alkoholu v promile, ale v miligramoch etanolu na jeden liter (mg/l). Táto zmena nastala v súvislosti s naším približovaním sa k Európskej únii, kde už policajti alkohol nezisťujú v promile.
Čo to znamená v praxi? Ak vám napríklad policajti pri pravidelnej kontrole povedia, že vám namerali 0,48 mg/l, znamená to, že máte jedno promile alkoholu. Ak to bude napríklad 1,25 mg/l v tele máte už 2,6 promile alkoholu. V prípade promile bola tolerancia pre hranicu priestupku 0,31. No ak dnes budete z úst policajta počuť toto číslo bude to v miligramoch etanolu na liter, čo v prepočte znamená približne 0,7 promile alkoholu a následné sankcie.
Najjednoduchší spôsob, ktorým sa vyhnete nepríjemným číslam v promile alebo v mg/l, je nesadať si za volant vozidla pod vplyvom alkoholu. Teória, že jeden pohárik už po hodine či dvoch nebude mať žiadny účinok, sa nemusí vyplatiť. V prípade zastavenia policajtmi riskujete "mastnú", niekoľkotisícovú pokutu a odobratie vodičského oprávania. No predovšetkým jazdou pod vplyvom alkoholu ohrozujte životy a zdravie ľudí okolo seba.
Marián KUCMAN
Snímka: autor
Text k snímke: Prekročenie rýchlosti, zlý technický stav vozidla a jazda pod vplyvom alkoholu sú najčastejšie príčiny, pre ktoré policajti pokutujú vodičov.