Väčšina z nás nechodí k lekárovi s nadšením, navyše, ak je pacientom malé dieťa, ktoré svoju chorobu neznáša ani trochu trpezlivo. V takom prípade je najvýhodnejšie mať doktora „po ruke“ a nestrácať čas dopravou cez celé mesto. Možno práve podobná úvaha stála na začiatku rozhodnutia pre zriadenie detskej ambulancie na sídlisku Necpaly v Prievidzi. Mestská časť plná mladých rodín s malými deťmi lekára potrebovala, a keďže okrem nových obytných domov žiadne vyhovujúce priestory k dispozícii neboli, vtedajšie vedenie mesta sa rozhodlo ordináciu pre obvod MUDr. Jarmily Čverhovej zriadiť priamo v paneláku na Majerskej ulici č. 6. Zdanie šťastného riešenia sa však už o päť rokov zmenilo na nočnú moru väčšiny zainteresovaných.
Namiesto dielní ordinácia
„Ordináciu som zriadila na vlastné náklady v septembri 1995,“ hovorí MUDr. Jarmila Čverhová. „Priestory mi pomohlo nájsť vedenie mesta, následne sme uzatvorili nájomnú zmluvu platnú do roku 2013.“ Podstatou zmluvy medzi MUDr. Čverhovou a mestom Prievidza bola dohoda, podľa ktorej budú náklady vynaložené na zriadenie ambulancie zohľadnené ako kompenzácia nájomného. Inými slovami, pri regulovanej výške nájomného pre zdravotnícke zariadenie (250 korún za meter štvorcový ročne) si lekárka svojou investíciou do prestavby priestorov „predplatila“ nájomné na nasledujúcich 18 rokov. „V zmluve bolo uvedené, že som investovala 270 tisíc, aj keď reálne náklady presiahli pol milióna,“ vysvetľuje J. Cverhová. „Ja som to však považovala za prejav korektnej dohody s mestom, ktoré mi pri hľadaní priestorov veľmi pomohlo.“
Ako sa nám podarilo zistiť, priestory, v ktorých sa dnes ambulancia nachádza, boli na projekte označené ako „rezerva bytového fondu“ a pôvodne to mali byť údržbárske dielne. „Termín 'rezerva bytového fondu' je absolútne nejasný a nikto dnes nevie s istotou povedať, čo vlastne označuje,“ hovorí JUDr. Katarína Macháčková, právnička. „Zo zmluvy o nájme však jednoznačne vyplýva, že tieto priestory boli prenajaté ako nebytové, so súhlasom na stavebné úpravy ešte pred dokončením stavby.“
Ani bacily, ani schodisko
Fantóm sporu sa prebudil o päť rokov. Práve v tom čase boli byty v celom obytnom dome na Majerskej ulici odpredané do súkromného vlastníctva nájomníkov. Nebytové priestory, ktoré mala v prenájme MUDr. Čverhová sa do kúpno - predajných zmlúv zahrnuli pod pojem spoločné priestory domu a stali sa podielovým spoluvlastníctvom 72 majiteľov bytov. „Ešte predtým som dvakrát písomne žiadala o odkúpenie priestorov ambulancie do osobného vlastníctva, mojou požiadavkou sa však nikto nezaoberal. Následne som sa dozvedela, že na katastri o ordinácii nie je ani zmienka a dom bol odpredaný tak, akoby tam nikdy žiadny lekár nepôsobil,“ opisuje postup úradov doktorka. Podľa K. Macháčkovej je tento krok prinajmenšom spochybniteľný. „Zmluva o nájme sa týkala nebytových priestorov, tieto však boli odpredané ako spoločné priestory. Navyše, nájomkyňa mala prednostné právo na ich odkúpenie, takže teraz má možnosť domáhať sa určenia neplatnosti predaja.“
Spoločenstvo vlastníkov bytov má však na vec opačný názor. „My sme si tie priestory odkúpili a chceme ich užívať,“ hovorí Milan Pršo predseda spoločenstva. „Jednoducho ju tam nechceme.“ Faktom však zostáva, že zmluva je stále platná a noví majitelia domu ju musia rešpektovať.
Jedným z argumentov vlastníkov bytov vo vchode č. 6 je fakt, že majú menej pivníc či miesta pre bicykle a kočíky ako ostatní. Navyše z prenájmu priestorov, ktoré zaberá ordinácia nemajú žiadny finančný príjem. Ak by ich však prenajali na podnikateľské účely, bolo by to nepochybne výhodnejšie. Podobné indície však M. Pršo rezolútne odmietol. „Chceme len užívať to, čo nám patrí,“ dodal.
Požiadavky spoločenstva vlastníkov bytov sú z tohto pohľadu pochopiteľné a prirodzené. Nezrozumiteľný je však ich postoj k riešeniu otázky spoločného vchodu. „Niektorí sa sťažovali, že moji pacienti v podstate „roznášajú“ vo vchode bacily, a tak som im ponúkla riešenie vo forme samostatného demontovateľného schodiska vedúceho priamo k čakárni. Projekt bol vypracovaný a schválený mestským zastupiteľstvom, oni to však odmietli,“ opisuje snahu o kompromis MUDr. Čverhová.
Vyrieši to mesto?
Jediným esom v rukách spoločenstva vlastníkov bytov je miestnosť s rozlohou 19 m2. Práve tieto priestory si MUDr. Čverhová musela prenajať dodatočne kvôli zákonom stanovenému hygienickému minimu. Na spomínanú miestnosť sa vzťahuje samostatná nájomná zmluva s majiteľmi bytov a dnes je otázne, či bude predĺžená. Ak nie, ordináciu hygienik zatvorí. Na druhej strane však spoločenstvo zaväzuje ustanovenie z prvej zmluvy, podľa ktorého nesmie brániť v prevádzke ordinácie. A tak sa problém zamotáva ďalej...
Pred niekoľkými dňami kauza vyústila do spoločného stretnutia lekárky, obyvateľov domu a zástupcov mesta. Ako obrazne povedal viceprimátor Michal Mladý, mesto v tomto prípade musí „lízať blato zo zeme po niekom inom“. Je totiž jasné, že chyba sa stala ešte v minulom volebnom období a odpredaj bytov nebol právne čistý. Výsledkom rokovania však bol prísľub, že pri výstavbe novej bytovky na tomto sídlisku bude mesto počítať s náhradnými priestormi pre ordináciu. Časový horizont je 2 – 3 roky, dovtedy budú obe strany musieť fungovať spoločne. Kompromisné riešenie zatiaľ akceptujú, hoci každý z nich má na jeho podrobnosti odlišný pohľad. MUDr. Čverhová chce v prípade ukončenia zmluvy pred rokom 2013 požadovať finančnú kompenzáciu za investície do prestavby priestorov, ktoré sú podľa jej názoru v súčasnosti nadštandardné na to, aby boli využité ako pivnica alebo sklad bicyklov. M. Pršo však bude požadovať prísľub mesta, že do daného termínu náhradné priestory pre ordináciu budú a spoločenstvo nebude musieť lekárke platiť žiadne kompenzácie.
Záver s veľkým otáznikom
Po predchádzajúcich vecných faktoch a konštatovaniach sa natíska niekoľko otázok. Čo je pre občanov dôležitejšie – ambulancia alebo pivnice? Čo stojí v pozadí konfliktu, ktorý vznikol po piatich bezproblémových rokoch? Osobné záujmy, závisť, či arogancia? Obe strany majú v rukách vlastné argumenty, ktoré sú opodstatnené. Chybu však pravdepodobne urobil niekto tretí..
Zuzana ŠIMOVÁ