Kým v minulosti ľudia čerpali informácie z kníh, časopisov, rozhlasu či televízie, v posledných rokoch zaznamenal absolútny boom internet. Ponúka naozaj široké možnosti nielen pri spomínanom získavaní informácií, ale aj v komunikácii medzi ľuďmi v rôznych častiach sveta. Prognózy hovoria, že už o niekoľko rokov bude väčšina domácností pripojených na internet. Súčasnosť je však iná, zvlášť na Slovensku. Kým v iných krajinách ceny internetových služieb klesajú, u nás sú stále vysoké.
CENOVÁ (NE)DOSTUPNOSŤ
Prvým predpokladom na zavedenie internetu, je vlastnenie počítača. Z výsledkov sčítania obyvateľstva, domov a bytov v roku 2001 vyplýva, že v okrese Prievidza bol počítač súčasťou len 10 percent domácností. Najvyššie percento (takmer 15 %) v závislosti od počtu domácností mali Bojnice, v Prievidzi to bolo 12, 8 percenta. V ďalších dvoch mestách, v Novákoch a Handlovej, vlastnilo počítač približne len 7 a pol percenta rodín. Ešte nižšie bolo toto percento v dedinách (Podhradie 1,9, Valaská Belá 2,4, Čereňany 4), pričom napríklad Nitrianske Sučany s 12 % alebo Poluvsie s 11,7 % sú výnimkou. Dôvod, prečo sú tieto čísla nízke je jasný - nedostatok financií.
Podľa našich zistení stojí základná počítačová zostava približne 10 tisíc korún, pričom výkonnejšie počítače a ďalšie doplnkové komponenty sú ešte drahšie. Rovnako nie je cenovo dostupné pre niektorých ani pripojenie na internet a potom ani ďalšie poplatky spojené s jeho užívaním.
MESTÁ VERZUS VIDIEK
Napriek tomu je pre ľudí internet prístupný napríklad v internetových kaviarňach. Cena za jednu minútu pripojenia je v nich približne jedna koruna, niekde dokonca len niekoľko desiatok halierov. Študenti, žiaci a mladí ľudia sa s internetom stretávajú v školách. Vybavenie počítačových učební aj s pripojením na internet je v mnohých prípadoch zásluha rôznych grantových programov a nadácií.
Výrazný rozdiel v prístupe na internet je však v mestách a na dedinách. Práve v mestách sú spomínané internetové kaviarne a aj mestské školy sú vo väčšine prípadov týmto moderným médiom vybavené. Výnimkou je napríklad Základná škola v Oslanoch. Počítačovú učebňu aj s internetom získala z programu Infovek. Hovorí riaditeľka školy Eva Švecová: "Žiaci sa s počítačmi stretávajú na nepovinných a povinno - voliteľných predmetoch už od piateho ročníka. O tieto hodiny je veľký záujem, prihlasujú sa nám celé triedy. Navyše popoludní majú deti prístup k počítačom a internetu až do 19. h, vždy je u nás nejaká služba. Nie je však problém prísť do učebne aj v sobotu, keď nás niekto poprosí. Zväčša sú to študenti, ktorí na víkend prichádzajú domov. Zaujímavosťou je, že niektoré triedy majú vlastné webové stránky a objavil ich náš bývalý žiak, ktorý teraz žije v Austrálii. Spolupracujeme s ním a dodáva nám veľa zaujímavých informácií z krajiny našich protinožcov."
Už dva roky je internet súčasťou vyučovacieho procesu aj mimoškolských aktivít v Základnej škole v Zemianskych Kostoľanoch. "Získali sme ho prostredníctvom programu Socrates, ktorého sme súčasťou," hovorí riaditeľ školy Ivan Neúročný. "Cez internet a elektronickú poštu sme nadviazali úzke kontakty s piatimi školami v iných krajinách. Žiaci sa navzájom informujú čo majú nové, vznikli už mnohé osobné priateľstvá. Deti sa zdokonaľujú nielen v práci na počítači, ale aj v angličtine, pretože komunikujú cez internet len v tomto jazyku." Za dva roky podľa I. Neúročného internet "strhol" všetkých žiakov. J taký populárny, že deti zostávajú aj popoludní v škole a venujú sa mu. Pedagógovia sú však spokojní, že žiaci využívajú voľný čas užitočne a nenudia sa.
NÁDEJNÉ KNIŽNICE
Viaceré obce sa rozhodli priblížiť mladej generácii internet cez miestne knižnice. Nie vždy je však jednoduché vybaviť ich potrebnou technikou. Vo Valaskej Belej prišli s touto myšlienkou už pred pár rokmi. Ako sme sa dozvedeli od riaditeľky Miestneho kultúrneho strediska Valaská Belá Heleny Kopčanovej zatiaľ zrealizovaná nebola. "Vždy to stroskotá na nedostatku peňazí. Podarilo sa na internet pripojiť aspoň obecný úrad." Otázne však zostáva, či vôbec internet v knižnici vo Valaskej Belej nakoniec bude. Ozývajú sa totiž podnikatelia, ktorí chcú v dedine otvoriť internetové kaviarne. "Ak svoje zámery skutočne zrealizujú, internet v knižnici už nebude zaujímavý," dodala H. Kopčanová.
Internet by chceli udomácniť v knižnici aj predstavitelia obce Malinová. Požiadali už o grant z programu "Občania obci", ktorý je určený pre dediny do tisíc obyvateľov. Starosta Malinovej Peter Čavojský pre Prieboj povedal, že v obci nie je na internet pripojených ani desať domácností. Miestna knižnica, ktorá má už päťdesiatročnú tradíciu, by preto bola vhodným miestom na prácu s internetom. Otvorená by bola pre tieto účely pravdepodobne v sobotu, aby internetové služby mohli využívať aj študenti.
V Porube len prednedávnom premiestnili knižnicu do budovy obecného úradu. "Bola v nevyhovujúcich priestoroch starej školy a na úrade sme mali málo využívanú zasadačku. Preto sme knihy premiestnili," povedal starosta Poruby Ladislav Čavojský. Aj tu preto uvažujú o zriadení internetovej kaviarne, kde by mali ľudia prístup za symbolický poplatok. "Obecný úrad má internet, takže pripojenie počítača v knižnici by nemal byť problém," zdôraznil L. Čavojský.
Ako vidieť, stále populárnejší internet sa pomaly udomácňuje aj v dedinách. No naozaj len pomaly. Finančná náročnosť pripojenia a prevádzkovania internetu brzdí obce, aj školy. Starosta Malinovej Peter Čavojský v tejto súvislosti hovorí: "Na vládnej úrovni sa veľa hovorí o čo najväčšej internetizácii Slovenska. Žiaľ, nič vididteľné sa nedeje. A to je škoda."
Marián KUCMAN
Snímky: autor
Text k snímke 1: Žiaci v oslianskej základnej škole majú prístup na internet nielen počas vyučovania, ale aj po jeho skončení.
Text k snímke 2: Súčasťou novovytvorenej knižice v Porube by sa mala onedlho stať aj internetová kaviareň.
Text k snímke 3: Všetky štyri mestá v okrese Prievidza majú už vytvorené vlastné webové stránky. No ani niektoré obce nezaostávajú. Jednou z nich je Nitrianske Pravno, ktoré má vlastnú internetovskú stránku už niekoľko rokov. Otázne je, koľko ľudí má možnosť pozrieť si informácie zo svojej obce alebo mesta na internete.