Ako sme sa v týchto dňoch dozvedeli pri zrode tohto objavu stál Jozef Šebest, mladý pracovník Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Práve jemu sa podarilo pri dozorovaní stavebných prác objaviť neznámy kameň, ktorý mu nedal pokoja. Bol časťou múru starej sakrálnej stavby.
Podľa predloženej čiastkovej správy z vykonávania archeologického dozoru pri rekonštrukcii kostola sv. Martina sa objavili zbytky architektúry. Zo správy vyberáme:
"Na niekoľkých miestach bola hmota dlažby a podkladu už úplne odstránená, takže bol odkrytý pôvodný povrch pôdy. Medzi kaplnkou sv. Antona a bočným oltárom na južnej strane lode vyčnieval z terénu kameň. Ako sa ukázalo, išlo o súčasť zvyškov architektúry, ktoré sa nachádzali pod povrchom. Vzhľadom na technické problémy a nutnosť rešpektovať postup stavebných prác, ako aj vzhľadom na charakter našej činnosti, t.j. archeologický dozor, sme odkryli len časť zvyškov pre dokumentáciu.
Pri južnom múre sme objavili zbytky architektúry. Ide o dva múry, múr č. 1 orientovaný v smere východ-západ, 40 cm od južného múru kostola. Široký je asi 57 cm, vzhľadom na technické možnosti sme ho sledovali v dĺžke 90 cm. Jeho horná plocha sa nachádza približne 25 cm pod odstránenou podlahou kostola. Základ múru začína približne 40 cm pod hornou plochou (65 cm pod úrovňou odstránenej podlahy). Múr je postavený z lícovaných kameňov a tehál. Spojivom je vápenná malta. Múr č. 2 je orientovaný smerom juh - sever. Uložený je západne od vyššie opísaného múra. Široký je asi 100 cm, použitý materiál je zhodný s predchádzajúcim opisom. Okem toho je v múre vložená časť tehlového muriva, pravdepodobne mladšieho datovania. Pri múre je na jeho východnej strane zachovaná časť pôvodnej podlahy staršej stavby. Ide o tehlovú, maltou zalievanú podlahu. Pri západnej stene bola zachovaná pôvodná zemina, ktorá sa zreteľne odlišovala od zásypu, ktorý sa nachádzal v interiéri kostola. Na severnej strane lode sme zistili okrem staršej podlahy, ktorej totožnosť s podlahou nájdenou na južnej strane lode nie je istá, aj múr, ktorý je paralelný s múrom č. 1, vybudovaný z toho istého materiálu a oplentovaný z oboch strán tehlovým murivom. Nenašli sa žiadne nálezy, ktoré by mohli nájdené zvyšky architektúry datovať."
Až po správe nasledovala expertíza odborníkov, ktorá ukázala, že ide o najstaršiu sakrálnu stavbu v regióne hornej Nitry. Je v tom azda i akási symbolika, že pri jej objave, ktorý je najvýznamnejším archeologickým nálezom svojho druhu na Slovensku v posledných rokoch, stál Jozef Šebest, nádejný odborník z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.
Pripravila: -vká-
Text k foto
V lodi a sakristii dnešného kostola sv. Martina v Bojniciach našli pozostatky baziliky, najstaršej sakrálnej stavby v našom regióne. Ich objav je najvýznamnejším arechologickým nálezom svojho druhu na Slovensku v posledných rokoch. Snímka: -ec-