Z pôvodných 84 detí v štyroch triedach sa rozrástla na dnešných 313 žiakov, 13 tried a niekoľko učební. Ambície vedenia školy však siahajú ďalej – potrebná je telocvičňa i jedáleň.
„Začiatky boli veľmi ťažké,“ hovorí Vilma Dušičková, riaditeľka školy. Priestory po ekonomickej škole potrebovali veľa úprav a zmien, od podláh, cez steny, stropy až po osvetlenie. Prvý riaditeľ školy páter Ján Lichtner si želal, aby naša škola mala rodinný charakter, aby sa tu deti cítili dobre. Preto sú jednotlivé triedy vymaľované vo veselých farbách.“
Základná škola Františka Hanáka bola na Slovensku prvou piaristickou školou, dovtedy existovali len gymnáziá. Prvotná myšlienka na jej zriadenie vyšla od generálneho predstaveného v Ríme, ktorý veľmi pozitívne hodnotil aktivity prievidzských piaristov. Mimochodom, kňazi tejto rehole skladajú okrem tradičných troch sľubov aj štvrtý a práve ten ich zaväzuje aj k výchove a vzdelávaniu detí a mládeže. Inými slovami, zbožnosť a veda sú podľa piaristov vo vývoji dieťaťa rovnako dôležité a navzájom súvisiace veci.
Najväčší problém, s ktorým škola už dlho bojuje, je nedostatok priestorov. „V súčasnosti rokujeme s Jednotou, aby sme získali späť pôvodné priestory, naši žiaci nemajú jedáleň ani vyhovujúcu telocvičňu,“ hodnotí stav pani riaditeľka. Nedostatok priestorov bol v minulosti aj jedným z dôvodov, prečo nemohli do prvého ročníka prijať všetkých záujemcov. Dnes je už situácia iná, počet prvákov oproti minulým rokom vo všeobecnosti klesá, a tak tento rok mohli vyhovieť všetkým.
Takmer všetky štátne základné školy dnes zápasia s nedostatkom financií, cirkevné školy nie sú výnimkou. „V podstate sme na tom boli vždy biedne a to nás naučilo viac šetriť, uskromniť sa,“ hovorí V. Dušičková. „Dnes sa máme podstatne lepšie ako v minulosti a nie sme ani zadĺžení. Boli však časy, keď sme nemali na prevádzku školy a osobné ohodnotenia sme nevideli aj niekoľko mesiacov. Ale, keď sme sa nesťažovali vtedy, nebudeme sa ani teraz...“
Zuzana ŠIMOVÁ