Spolu s ďalšími siedmimi účastníkmi z celého Slovenska prezentovali vlastnú víziu realizácie programu, ktorý si sami spracovali. „Podstatou projektu Občan je, aby sa žiaci naučili byť vnímaví k problémom svojho okolia, vedeli ich správne identifikovať a najmä riešiť,“ povedala v rozhovore Daniela Vojačeková, riaditeľka školy. „Naši žiaci sa rozhodli zriadiť v škole čajovňu, ktorá bola na krátky čas otvorená na Deň Zeme.“
„Zistili sme, že v čajovni sa deckám páči, radi sme tam chodili cez prestávky a bolo to vždy veľmi príjemné posedenie uprostred školského stresu,“ hovorí jedna z autoriek projektu Diana Dušeková a jej spolužiačka Petra Paličová dopĺňa: „Najskôr sme chceli miestnosť vybaviť školskými lavicami, ale nebolo by to pekné, tak nám stoly nakoniec požičali zo ZŠ Mariánska.“
Jedným z cieľov projektu teda je, aby si žiaci okrem vytýčenia problému vedeli nájsť aj spôsob na jeho odstránenie či realizáciu novej myšlienky. Čajovňa na ZŠ Malonecpalská by mala byť natrvalo otvorená až o rok, keď sa uvoľnia priestory, autori nápadu však už dnes rozmýšľajú nad tým, ako zabezpečia jej prevádzku. Možno to bude zo zberu papiera, možno z iných aktivít. Podstatné je, že občianskemu životu sa učia vlastnou skúsenosťou.
Zuzana ŠIMOVÁ