Prievidza - V stredu sa v Prievidzi konal seminár o príprave projektov na čerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie a grantových schém. Akciu na podnet primátorov a starostov miest a obcí zorganizovala Trenčianska regionálna a rozvojová agentúra (TRRA) a jej cieľom bolo poskytnutie informácií o možnostiach podávania projektov do jednotlivých programov.
Zúčastnení starostovia kritizovali predovšetkým nedostatok informácií o spomínanej problematike, ktorý im bráni v tom, aby ponúkané možnosti mohli využiť. Ako sme sa dozvedeli od Stanislava Dreisiga, riaditeľa TRRA, okrem nedostatku informácií predstaviteľom samosprávy chýbajú predovšetkým skúsenosti so spracovaním projektov. „Našťastie, dnes už máme vyškolených ľudí, ktorí sú schopní vypracovať projekt za pomerne krátku dobu,“ povedal pre Prieboj S. Dreisig. „Agentúra môže spracovať kompletný projekt, alebo jeho časť, záujemcovia môžu prípadne využiť len možnosť poradenstva a konzultácií.“
Na základe vládneho uznesenia z júna 2003 bude potrebné vypísať výzvy na grantové schémy v štyroch oblastiach: regionálny rozvoj, ľudské zdroje, priemysel a cestovný ruch. Termíny sú stanovené na 1. august a 1. september, čo je dosť „horúci“ termín. Na túto poznámku T. Dreisig reagoval: „Je to pravda a možno povedať, že už dnes je neskoro. Otázka však znie, či má zmysel pozerať sa dozadu a skúmať príčiny a vinníkov, alebo hľadať možnosti, ako ešte využiť to, čo sa nám ponúka. Pre starostov a primátorov je dôležitá najmä oblasť regionálneho rozvoja a cestovného ruchu, kam môžu zakomponovať investičné zámery svojich obcí. Termín je síce predo dvermi, skúsená agentúra však projekt vypracuje do 60 dní.“
Na stretnutí niekoľkokrát odznelo aj konštatovane, že samostatné projekty obcí len ťažko obstoja. Cesta k úspechu teda povedie cez spájanie samospráv do väčších celkov a mikroregiónov,, ktoré budú predkladať spoločné projekty. „Veľkým problémom, a to nielen na Slovensku, ale v celej únii, je kofinancovanie projektov. Už dnes sa to však rieši aj na úrovni samosprávnych krajov, ktoré do problematiky aktívne vstupujú a rokujú o podmienkach poskytovania úverov s bankami, takže možno povedať, že aj v tomto smere sa blýska na lepšie časy,“ hodnotí situáciu S. Dreisig. „Práve samosprávne kraje musia na seba prevziať úlohu koordinátora. Ako sa totiž ukazuje, Európska únia radšej spolupracuje s väčšími celkami.“
Trenčianska regionálna agentúra v súčasnosti distribuuje medzi starostov a primátorov dotazníky, v ktorých obce zaznamenávajú svoje námety a zámery. Po ich zmapovaní bude agentúra schopná vyjadriť, do ktorej grantovej schémy patrí najviac projektov a koľko eur bude na ich realizáciu potrebných. Len takto bude možné dať relevantnú požiadavku na kofinancovanie projektov zo štátneho rozpočtu.
Zuzana ŠIMOVÁ