Pred desiatimi rokmi bola priemerná doba hospitalizácie pacientov v nemocniciach jedenásť dní. Dnes sa pohybuje okolo šesť dní. Je to výsledok zrýchlenej diagnostiky, zefektívnenia a skvalitnenia operačných výkonov. Ako povedal pre Prieboj Jozef Konečný, primár chirurgického oddelenia bojnickej nemocnice, v tomto ukazovateli sme takmer na úrovni Európskej únie, kde je priemerná doba hospitalizácie 5,1 dňa.
Jednodňová chirurgia, ktorá sa udomácňuje aj v podmienkach nášho zdravotníctva, nie je v medicíne novým pojmom. Vznikla začiatkom minulého storočia v USA, kde je v súčasnosti až 80 % pacientov ošetrených na chirurgických pracoviskách touto formou. Vlani urobili na chirurgickom oddelení nemocnice v Bojniciach 2028 operačných zákrokov, z nich zhruba desať percent možno zaradiť k jednodňovej chirurgii.
Čo to vlastne jednodňová chirurgia je? Z informácií Jozefa Konečného, primára chirurgického oddelenia vyplýva, že jednodňová chirurgia nie je u nás jasne definovaná. Zjednodušene povedané, realizujú sa ňou výkony, ktoré si v predchádzajúcich dobách vyžadovali hospitalizáciu a je určená pre skupinu pacientov, zdravotne po internej a anesteziologickej stránke spôsobilých podstúpiť chirurgický zákrok a v danom časovom horizonte opustiť zdravotnícke zariadenie. Primár Konečný dodáva: "Samozrejme, že okrem medicínskeho zázemia je nevyhnutná postoperačná starostlivosť, ktorá musí mať v kooperácii s ambulantnými alebo rodinnými lekármi, sesterskou starostlivosťou spätné spojenie s príslušným oddelením, ktoré jednodňovú chirurgiu vykonáva. Žiaľ, u nás, a mám tým na mysli celé Slovensko, systém spätnej väzby nefunguje dostatočne."
Ako sme sa dozvedeli existujú tri druhy jednodňovej chirurgie. Samostatná, ambulantná, zákrok sa uskutoční po miestnom znecitlivení, pacient nemusí byť uspatý, po zákroku opustí zariadenie. Dvanásťhodinová je taká, kde síce pacienta pred zákrokom uspia, no po prebratí z anestézy a skontrolovaní jeho stavu odchádza do domácej starostlivosti. Dvadsaťtrihodinová, u nás vzhľadom na členitosť krajiny a finančné možnosti občanov najprijateľnejšia, je taká, keď vlastne pacient zostane v zdravotníckom zariadení aj na noc a až potom ho prepustia do domáceho liečenia.
"Jednodňovú chirurgiu sme využívali na našom oddelení aj keď nebola ešte takto definovaná. Pre všeobecnú chirurgiu zaradilo Ministerstvo zdravotníctva SR do jednodňovej chirurgie, a tieto výkony sa realizujú aj na našom oddelení, odstraňovanie zhubných a nezhubných nádorov kože a podkožia, odstránenie nezhubných nádorov prsnej zľazy, operácie jednotlivých prietrží, zlatej žily, prasknutej achilovej šľachy, ako aj jednoduché operačné zákroky na ruke. Technologické vybavenie na našom oddelení zodpovedá štandardom, máme vytvorené kapacity na jednodňovú chirurgiu, vyškolených lekárov i stredný zdravotnícky personál. Výkony hradia zdravotné poisťovne, pacient nič nedopláca," dopĺňa informácie MUDr. Jozef Konečný.
Ako sme už spomenuli, jednodňová chirurgia je známa vo svete už viac ako sto rokov. Ako povedal primár J. Konečný jej výraznejšie uplatňovanie nie je extravaganciou, ale ekonomicko-medicínskym trendom. Viera KLASOVITÁ