Nezamestnaní občania so zníženou pracovnou schopnosťou (ZPS) v súčasnosti tvoria viac ako 10 percent z celkového počtu evidovaných nezamestnaných v okrese Prievidza. Jedným z nástrojov aktívnej politiky trhu práce je preto podpora zamestnávania tejto rizikovej skupiny, napríklad vytváraním tzv. chránených dielní. Inými slovami, podnikateľ, ktorý sa vo svojej prevádzke rozhodne zamestnať občana so ZPS, môže od Národného úradu práce získať príspevok až do výšky 200 tisíc korún, v prípade ťažko zdravotne postihnutého občana až 250 tisíc korún na pracovné miesto.
„O príspevok môže požiadať každá právnická alebo fyzická osoba, ktorá je schopná vytvoriť podmienky pre zamestnanie občana so ZPS. Samozrejme, žiadateľ musí splniť určené podmienky, predložiť potrebné potvrdenia a podnikateľský zámer,“ vysvetľuje Michal Godora z oddelenia pre rozvoj a spoluprácu OÚP v Prievidzi. „Po schválení žiadosti úrad práce s podnikateľom uzatvorí dohodu a ten musí do troch mesiacov dokladmi preukázať na čo peniaze použil. Prevádzka musí navyše spĺňať ak kritériá stanovené hygienikom.“
Príspevok môže byť použitý na uhradenie nájmu, rekonštrukcie zameranej na prispôsobenie prevádzky zdravotne postihnutým občanom, na zaplatenie technického zariadenia aj splátku úrokov v prípade čerpania úveru. Na druhej strane, finančné prostriedky nemožno použiť na nákup nehnuteľností, pozemkov, dopravných prostriedkov. Pracovné miesto, na ktoré bol príspevok poskytnutý musí byť obsadené občanom so ZPS na dobu 36 mesiacov. Dodržiavanie spomínaných podmienok pravidelne kontrolujeme a ak zistíme nedostatky alebo hrubé porušenie dohody, úrad práce od zmluvy odstúpi a podnikateľ musí peniaze vrátiť,“ upozorňuje M. Godora.
Záujem o poskytnutie príspevku na zriadenie chránenej dielne u podnikateľov rastie, minulý rok OÚP vyhovel 49 žiadateľom, ktorí získali celkom 19 miliónov 320 tisíc korún. Za prvý polrok 2003 príspevok dostalo už 33 subjektov a jeho celková výška predstavuje viac ako 8 miliónov. „Vzhľadom na to, že rozpočet je tento rok nižší ako vlani, poskytuje príspevok priemerne 120 tisíc na jedno pracovné miesto, v prípade ťažko zdravotne postihnutých je to vyššia suma. Podnikateľ však môže požiadať aj o preplácanie prevádzkových nákladov počas trvania chránenej dielne vo výške 40 tisíc korún ročne,“ dopĺňa M. Godora. A kde všade občania so ZPS pracujú? „Štatistika je naozaj bohatá, a tak títo ľudia našli uplatnenie vo výrobe, obchodoch, reštauráciach, autoservisoch i krajčírstvach. Výnimkou nie sú ani dielne zamestnávajúce 10-15 postihnutých občanov.“
Zuzana ŠIMOVÁ