Nielenže má ako zberateľ okolo päťsto kuchárskych kníh, či niekoľko žarnovov rôznych veľkostí, darí sa mu aj ako pestovateľovi. Na svojej neveľkej záhrade pri dome v Prievidzi sa mu urodili uhorky, ktoré dosajú až dva metre. Samozrejme, nie sú to klasické uhorky. Hovorí I. Čulen: "Sú to indické uhorky. Ich semená som kúpil v klasickej predajni. Sú skleníkové a preto som ich zasadil do skleníka. Napriek tomu, že vyrástli, žiadna úroda sa neukazovala. Už som ich chcel aj vyhodiť. No keď som otvoril na skleníku vetracie okná, predrali sa von a tam sa im začalo dariť."
Tieto dlhé uhorky sa podľa I. Čulena dajú spracovať rovnako ako klasické uhorky, napríklad na šalát. No rovanako dobre chutia aj vyprážané ako cuketa. "Zaujímavé je, že ak si z indickej uhorky kúsok odrežete a necháte ju ďalej rásť, znova dorastie," pripomína I. Čulen.
Na jeho dvore sme však objavili vo veľkom kvetináči zasadený aj citrónovník. Pán Čulen ho z obyčajného semiačka zasadil asi pred dvadsiatimi rokmi. "Dlhé roky nemal žiadne plody. Potom som kúpil päť umelých citronóv, ozdobil nimi stromček a odrazu mal citrónovník prvú úrodu. Asi sa nechcel dať zahanbiť pred umelohmotnými citrónmi. Samozrejeme, využil som jednu radu, podľa ktorej treba ísť na nerodiaci citrónovník šokovou terapiou. Tak som ho nechal takmer vyschnúť, potom som ho veľa polieval a trochu aj primrzol. Pomohlo to, pretože dnes z neho ročne odtrhnem asi dvadsať, poriadne kyslých citrónov." Na záver dodal, že sú často väčšie ako tie, ktoré kupujeme v obchodoch
Marián KUCMAN
Snímky: autor
Text k snímke 1: Pán Ivan Čulen ukazuje, akú úrodu mu prináša jeho citrónovník.
Text k snímke 2: Indickým uhorkám, ktoré sú skleníkové sa u pána Čulena viac darí na streche skleníka.