Tropické horúčavy uplynulých dní poznamenali kvalitu života nás všetkých, najmä však tých, ktorí trpia kardiovaskulárnymi chorobami. Nielen ich sa však dotýka riziko náhlej srdcovej smrti. "Určite ste sa s takými prípadmi stretli. Náhle skoná človek, ktorému nič nebolo, neliečil sa na žiadnu chorobu, aktívne žil, dobre vyzeral a bez akýchkoľvek varovných príznakov odpadol a bolo po ňom. Diagnóza znie - náhla srdcová smrť. Prečo je o nej potrebné hovoriť? Nevieme síce kedy, kde a koho postihne, no s určitosťou vieme povedať, ktoré skupiny ľudí sú najviac ohrozené. Veľa sa hovorí v súčasnosti o SARS-e. Na túto chorobu podľaho zatiaľ vo svete necelých tristo ľudí. Náhla srdcová smrť predčasne ukončí každoročne životnú cestu dvestošesťdesiatim občanom nášho regiónu. To je hlavný dôvod, prečo treba o nej hovoriť. No nielen hovoriť. Celá spoločnosť by mala mať eminentný záujem, aby bolo čo najviac ľudí vyškolených v problematike kardiopulmonálnej resuscitácie. O bytí či nebytí človeka, ktorý náhle skolabuje, rozhoduje šesť minút. Počas nich musí dostať prvú pomoc," vysvetľuje kardiológ Viliam Elischer.
Rizikové faktory (vek, fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu, rodinná anamnéza, stresy, fyzická inaktivita, diabetes, psychická záťaž) spôsobujú kaskádu zmiem kardiovaskulárneho systému a následne poruchu prekrvenia srdcového svalu, čo môže viesť k náhlej smrti. "U každého človeka je stupeň individuálneho rizika iný. Žiadne zdravotníctvo na svete, ani to najbohatšie, nemá takú metodiku, ktorá by umožňovala vyšetriť všetkých občanov. Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom je prevencia, zvýšená starostlivosť o pacientov, u ktorých sme niektorý z rizikových faktorov diagnostikovali, fyzická aktivita a zmena životosprávy," dodáva doktor V. Elischer.
K zníženiu prípadov, keď skon človeka zapríčinila diagnóza, o ktorej hovoríme, určite pomôže aj Stredoslovenský ústav srdcových chorôb v Banskej Bystrici, ktorý začal pôsobiť začiatkom tohto roku. Na toto špecializované pracovisko odvážajú pacientov, ktorí náhle skolabovali. Ale ako povedal kardiológ Viliam Elischer, keď sme svedkami takejto príhody, keď na ulici alebo doma človek jednoducho odpadne, je potrebné začať s jeho oživovaním, vonkajšou masážou srdca docieliť, aby čas zdržania bol čo najnižší, aby lekár nemusel konštatovať nezvratný stav - exitus.
"Dvanásť rokov som pôsobil na jednotke intenzívnej starostlivosti, za najdôležitejšie svoje poslanie som považoval oživiť človeka. Dnes sa dívam na tento problém inak. Rozprávam s mojimi pacientami, snažím sa im všetko vysvetliť, motivovať ich na zmenu spôsobu života a primäť ich, aby sa aspoň raz týždenne aktívne venovali pohybu. Starať sa o vlastné zdravie nepovažujem za klišé, ale za nevyhnutnosť. Riziko náhlej smrti je u každého, a u každého iné. Jeho eliminovanie nie je otázkou peňazí, ale zdravého rozumu. Nevyhnutná je však spolupráca pacienta, lekára a celého zdravotníctva," konštatuje Viliam Elischer, zmluvný neštátny kardiológ.
Viera KLASOVITÁ