. Spolu s nepriaznivým vývojom cien niektorých výrobkov na zahraničných trhoch tak firma napriek medziročnému zvýšeniu tržieb z exportu za prvý polrok o 1,7 % a ich výške 1,843 miliardy Sk, zaznamenala výrazný pokles ziskovosti vývozu. Podiel exportu na celkových tržbách za vlastné výrobky a služby dosiahol 83 percent. Hlavnými cieľmi vývozu boli Nemecko (23 % exportu), Česká republika (18 %), Rakúsko (10 %), Taliansko (10 %), Poľsko (8 %). Informoval Ľuboš Beňo, generálny riaditeľ NCHZ, a.s., Nováky.
"Posilňovanie slovenskej koruny voči euru a doláru alikvótne znížilo tržby z exportu, čo sa prejavilo na poklese ziskovosti exportu firmy. Pre porovnanie - kým v prvom polroku 2002 bol priemerný kurz eura 42,63 SKK/EUR, v prvom polroku 2003 to bolo 41,51 SKK/EUR," upozornil L. Beňo. Poukázal aj na skutočnosť, že stav chemického priemyslu súvisí s celkovou ekonomickou situáciou v krajinách EÚ, kde s prejavuje hospodárska kríza, kombinovaná so silným eurom brániacim exportu. Naopak, USA majú vďaka slabšiemu doláru silný vývoz do tradičných exportných krajín EÚ, čím spätne dochádza k zahlteniu trhu únie.
"Naša spoločnosť je výrazne poznačená pri exporte do EÚ. Rovnako ju postihol aj pokles USD voči SKK pri exporte do krajín obchodujúcich v dolároch - Ruska, Ukrajiny, Južnej Kórei, Južnej Ameriky. Pokles zaznamenali aj veľké európske medzinárodné korporácie. Na trhu vápnika došlo k odstaveniu jediného nórskeho výrobcu, kapacity odstavuje aj jeden z francúzskych výrobcov, problémy má aj výrobca z poľského Chorzówa. Poľská strana chce dokonca zaviesť dovozné kvóty a clá na karbid vápnika z produkcie NCHZ," upozornil Ľuboš Beňo. Zdôraznil, že v Európe tak v súčasnosti zúri cenová vojna chemických firiem. Mnohí z výrobcov už idú na úroveň variabilných nákladov, len aby si udržali odberateľov do obdobia oživenia trhu. Viera KLASOVITÁ