Nevykrúcaj sa! To sú najčastejšie príkazy a otázky, ktorými častujú rodičia svoje ratolesti, keď sa im nepozdáva ich držanie tela. Takáto pozornosť je namieste, zďaleka však nestačí. Najmä u detí, ktorým sa vstupom do školy podstatne zmení spôsob života, treba dbať na
denný režim a prispôsobiť ho tak, aby mali dostatok pohybu. Niektoré zdroje totiž uvádzajú, že až dvadsať percent detí v predškolskom a školskom veku má nesprávne držanie tela.
Kto si myslí, že je to len estetický nedostatok, je na veľkom omyle. Hovorí Radoslav Strapko, sekundárny lekár ortopedického oddelenia bojnickej nemocnice: "Pri pretrvávaní chybného držania tela sa prihlásia funkčné poruchy, ktoré sa prejavia bolesťami, či obmedzením pohybu. Ak sa tomuto problému nevenuje dostatočná pozornosť, po rokoch môžu nastať degeneratívne zmeny na chrbtici - zmeny na medzistavcových platničkách, na drobných medzistavcových kĺbikoch, na telách stavcov."
Prvou gnozeologickou jednotkou pri ochorení chrbtice je chybné držanie tela. Je zmerateľné, klasifikované podľa určitých štandardov. Hodnotí sa ako výborné, dobré, chybné a zlé. Je na odborných lekároch aby za intenzívnej spolupráce s rodičmi preťali bludný kruh a naučili dieťa, spôsobom primeranom veku, ako sa má správať k vlastnej chrbtici, ako ju chrániť, posilňovať svalstvo. "Systém vzdelávania sa nazýva Škola chrbta. Môžeme sa pochváliť dobrou úrovňou spolupráce s rehabilitačným oddelením našej nemocnice. Sestričky sú vyškolené, majú k dispozícii brožúrky, zrozumiteľné aj laikovi. Je však potrebné, aby malí pacienti necvičili len niekoľko dní počas rehabilitácie na oddelení, k zmene spôsobu života a pravidelnému cvičeniu (dvakrát denne) ich musia motivovať v prvom rade rodičia. Cvičenie má skutočne veľmi dobrý efekt pri odstraňovaní chybného držania tela ale aj pri ďalšej gnozeologickej jednotke - skoliózach," vysvetľuje doktor Radoslav Strapko.
V predškolskom a školskom veku ide o idiopatické (nevie sa príčina) skoliózy. Ortopéd posúdi stupeň poškodenia chrbtice, jej odchýlky a určí spôsob liečby. Pri nižších je úplne bazálna, pozostáva z tzv. edukácie pohybu (Škola chrbta) a samozrejme, výchovy k správnemu sedeniu, stoju, pavidelnému cvičeniu a plávaniu. Skoliózy s väčším uhlom vybočenia chrbtice treba sledovať v určitých časových intervaloch, ak nastane progresia zasiahnuť. "Liečba spočíva v nosení korzetov pri stredne závažných ochoreniach. Pri závažných stupňoch treba chrbticu stabilizovať operáciou," dodáva ortopéd Radoslav Strapko.
Mimochodom - videli ste v televízii pomôcku, ktorú ponúka istá spoločnosť, upozorňujúcu zvukom deti na nesprávne držanie tela? Čo na ňu hovorí Radoslav Strapko? "Je to presne okopírovaná ortopedická pomôcka, ktorá roky existuje. Volá sa upozorňujúca bandáž. Tá, ktorú odporúčame pacientom my, síce nevyhráva, ale je rovnako účinná."
ZHRNUTIE
Od útleho veku dieťaťa venovať pozornosť správnemu držaniu tela. Pri nástupe do školy kúpiť certifikovanú školskú aktovku alebo vak na plecia, s dvomi popruhmi, dostatočne vystuženou chrbtovou časťou. Ak po preventívnej prehliadke vysloví pediater podozrenie, že dieťa nemá v poriadku držanie tela, alebo sa mu nezdá zakrivenie jeho chrbtice, treba navštíviť odborníka - ortopéda. A potom - dôsledne (!) dodržiavať jeho rady, pokyny, zmeniť dieťaťu denný režim, kompenzovať hodiny strávené v škole primeranou pohybovou aktivitou a dbať, aby správne sedelo. Nad úlohami, ale i v škole. Na to by mali dohliadať aj pedagógovia. Len tak sa dá, spoločnými silami preťať bludný kruh a vykročiť z neho. V záujme zdravia školáka. Chorá chrbtica v dospelosti dokáže riadne znepríjemniť život. Ale o tom až niekedy nabudúce. Viera KLASOVITÁ