Starostovia i primátori v regióne varovali pred možnosťou predčasného zatvorenia školských brán, riaditeľov trápili nevyrovnané účty a hrozby vodárov, plynárov i elektrikárov. Jediní, koho vidina trojmesačných nútených prázdnin tešila, boli školopovinné deti. Karta sa napokon obrátila a doslova v hodine dvanástej začali prichádzať na účty škôl peniaze z ministerstva financií. Už v júni však bolo jasné, že vystačia maximálne do októbra, pretože štát nesplnil dohodnuté podmienky. Tento týždeň zasadli žiaci do školských lavíc opäť a zdá sa, že napätie bude v prípade neriešenia spomínaných problémov znova kulminovať. O situácii v prievidzských školách sa Prieboj zhováral s Milanom Rybanským.
Ako sú školy okresného mesta pripravené na nový školský rok?
„Školy prešli pod správu mestského úradu minulý rok a úlohou zriaďovateľa je vytvárať podmienky na to, aby fungovali bezproblémovo a dôstojne. Odbor školstva umožnil riaditeľom škôl čerpať pridelené prostriedky z rozpočtu na 90 percent, aby sa na nadchádzajúce obdobie mohli pripraviť už počas letných prázdnin. Nový školský rok teda začína bez podstatnejších problémov a zmien.“
Otázkou však zostáva, či sú spomínané financie dostačujúce...
„Samozrejme, možno spochybniť, či tieto prostriedky stačia alebo nie, je to však celospoločenský problém, nielen záležitosť Prievidze. Rozporovali sme rozpočet voči štátu a očakávame, že prisľúbené peniaze dostaneme. Chýbajúca suma predstavuje približne 2,7 milióna korún a tento rozdiel vznikol v dôsledku použitia nesprávnych koeficientov v prepočtoch. Podnikli sme však potrebné kroky a taktiež sme získali určité zdroje aj zo systematických úspor. V prípade, že spomínaných 2,7 milióna korún od štátu dostaneme, do decembra tohto kalendárneho roku budeme fungovať, hoci ťažšie.“
Čo bude ďalej?
„Očakávame, že už v decembri dostaneme informácie o tom, ako to bude s normatívmi na budúci rok a podľa toho budeme robiť ďalšie potrebné kroky. Mám na mysli predovšetkým racionalizačné opatrenia v sieti našich škôl. Treba však pripomenúť, že v na tzv. kapitálové výdavky sme nedostali ani korunu, to znamená, že v školách nemôžeme robiť žiadne investície ani rekonštrukcie. Predpokladáme však, že tieto fakty budú zohľadnené aj pri tvorbe mestského rozpočtu na rok 2004 a mesto nám pomôže.“
Stále častejšie sa hovorí o pokračujúcom trende poklesu pôrodnosti, odráža sa tento jav už aj na počtoch žiakov v prievidzských školách?
„Je to veľký problém a analýza ukazuje, že oproti minulému školskom roku máme v prvom ročníku približne o 300 žiakov menej. Analýza počtu detí vo veku od 0 do 6 rokov potvrdzuje, že tento trend bude dlhodobejší a z toho jasne vyplýva potreba racionalizácie siete škôl a školských zariadení. Tento rok žiadne školy nezatvárame, opatrenia sme robili len v sieti materských škôl, a to v prípadoch nedostatočného kapacitného vyťaženia. Priestory jednej škôlky sme poskytli oddeleniu sociálnych vecí. Existuje už aj návrh na racionalizáciu využitia jednej základnej školy, jeho realizácia si však vyžiada ešte jeden rok. Konkrétne kroky budeme podnikať, až keď budú známe podmienky financovania zo strany štátu a už spomínané normatívy.“