Zaujímavý spôsob prežitia prázdnin si zvolila študentka 4. ročníka prievidzského gymnázia Veronika Šujanová. V Zoologickej záhrade Bojnice upozorňovala pri pavilóne opíc návštevníkov, aby nevhodným kŕmením, predovšetkým orangutanov, nespôsobovali zvieratám tráviace problémy. Aké skúsenosti pri tejto práci získala?
"Návštevníkom pri pohľade na orangutany ako prvé napadne, že sú ľuďom veľmi podobné. A z toho usudzujú, že aj potravu budú mať v množstve a skladbe takú, ako my. Bez upozornenia by k orangutanom cez ohradu putovali cukríky, nezrelé jablká, hrušky, pukance, ale aj posúchy, či iné °dobroty°. Reakcie ľudí boli rôzne. Niektorí si pri pohľade na upozornenie, aby nekŕmili zvieratá uvedomili, že by im tým mohli uškodiť. Ďalší si pomysleli, že jeden banán alebo jablko nemôžu nič spôsobiť. Ak to však urobí jeden človek, nasledujú ho ďalší."
Ľudia si zväčša neuvedomujú, že orangutany, rovnako ako ostatné zvieratá v ZOO majú určený presný jedálny režim. V ňom majú podľa Ivana Kmeťa z bojnickej ZOO stanovené presné množstvo stravy, jej zloženie a kvalitu. "Táto presnosť je dôležitá nielen pre zamedzenie spomínaných tráviacich ťažkostí, ale aj kvôli zbytočnému a nezdravému priberaniu na hmotnosti. Pri orangutanoch v zajatí je to obzvlášť nebezpečné," dodal I. Kmeť.
No Veronika sa stretla s nerešpektovaním zákazu kŕmenia nielen pri orangutanoch, ale aj ďalších obvvateľoch pavilónu opíc. "Ponúkali im naozaj rozličnú potravu. V nádržke s vodou i na tráve sa objavili okrem rožkov a jabĺk aj drobné mince. Možno pre šťastie a možno ako vďaku za pavilón opíc, ktorý sa im tak páčil."
Takéto sú zážitky mladej brigádničky z bojnickej ZOO. O vážnejších následkoch kŕmenia zvierat si prečítate v budúcom čísle Prieboja. Dozviete sa napríklad, že nandu pampového udusil šúlok kukurice a lemur vari skončil na veterinárnej klinike v Trnave.
Marián KUCMAN
Snímka: archív ZOO
Text k snímke: Plastiková fľaša je pre orangutana hračkou, jedlo od návštevníkov ZOO potenciálnym nebezpečenstvom.