Prečo teda oslavovala 890. a nie 43. narodeniny? Odpoveď je jednoduchá, nie sú v tom žiadne anomálie ani rébusy. V spomínanom roku boli dve susediace dediny Dvorníky nad Nitricou a Račice zlúčené a nový územný celok dostal meno Nitrica. O Dvorníkoch sa v historických dokumentoch píše až v roku 1249, ale o Račiciach už v roku 1113. Teda pred osemstodeväťdesiatimi rokmi.
Narodeninová párty mala v Nitrici nezvyčajnú formu - prechádzku históriou. Hostia (boli nimi v prvom rade obyvatelia dediny) sa na nej dozvedeli ako pravdepodobne vznikli pred stáročiami pomenovania osád. Tam kde raky v potokoch chytali vznikli vraj Račice a z kráľovskej osady Dvorníky. Ľudia sa živili pestovaním viniča, neskôr ovocia, venovali sa ovčiarstvu, včelárstvu, z archeologických nálezov je zrejné, že i striebro dobývali. Viete, ako sa dostali predkovia dnešných Nitričanov k pestovaniu ovocia? Na mieste kde vyschol vinič, vtisli do zeme jadierko či kôstku. Časom vyrástli plánky, naučili sa ich štepiť. Dvorníčania a Račicania boli veru chýrni štepári. A tak nečudo, že ovociu sa u nich dobre darilo, že kedysi dedina slivovicou voňala.
Všeličo by sa dalo ešte o Nitrici povedať. O obecnom pastierovi, ktorý skôr než zjari vyhnal statok na pašu musel reťaz zakopať, o bubeníkovi, čo novinky a veci úradné oznamoval, o smútku čo v rodinách svetové vojny zanechali, o míľnikoch novodobej histórie. Nenačim. V dedine, kde na ulici každý každého menom osloví, to už všetko vedia. A možno aj vďaka prechádzke históriou, ktorá bola venovaná 890. výročiu prvej písomnej zmienky. Viera KLASOVITÁ
Texty k foto
1. Štepári z Nitrice boli široko-ďaleko známi svojou šikovnosťou. Traja z nich na javisku ukázali, že im veru fertieľ ani dnes nechýba.
2. Prechádzka históriou skončila. Aká by to však bola oslava bez pohostenia. Ani v Nitrici teda nechýbali koláče a trúnok. Veď na slávu obce a jej občanov treba kalíštek zdvihnúť, vinš vyrieknuť. Na zdravie dedina, rodisko i domov náš...
Snímky: autorka