Tentoraz sa však budeme venovať len jej. Nielen kvôli brezovej aleji, ktorá nás zaujala (vysadili ju tu v tridsiatych rokoch minulého storočia) a napriek padajúcemu lístiu tvorila farebnú klenbu nad cestou. Do Viesky sme sa vybrali za manželmi Janou a Mariánom Radosovcami. Podľa našich informácií mali najväčšiu zásluhu na tom, že sa deti z Viesky majú kde hrať, posedieť si v altánku a možno o niekoľko rokov odtrhnúť čerešne či jabĺčko z malého ovocného sadu.
"Nie je to úplne tak. Je pravdou, že manžel vypracoval projekty, požiadali sme o finančné granty z komunitného združenia ECHO v Zemianskych Kostoľanoch, no na samotnej realizácii sa podieľali aj iní, bez nich by sme to nedokázali. Napríklad detské ihrisko je dielom Jána Dobiša, altánok Ľubomíra Dobiša, a brigádoval ten kto mal záujem urobiť niečo pre deti," upresňuje pani Jana. "Výzvu komunitného združenia sme využili, bola to pre nás škola. Dnes vieme, ako je potrebné vypracovať projekty, keď sa chceme uchádzať o rôzne granty. Samospráva je chudobná, urobiť niečo pre deti, dedinu, športovcov sa dá a bude dať len takouto cestou. V Bystričanoch, hneď vedľa školy budujeme viacúčelový športový areál. Klzisko by malo byť hotové čoskoro, na jar pribudne tenisový kurt a futbalové ihrisko, zrenovovaním starej budovy získame šatne a sociálne zariadenie. Financie poskytol obecný úrad, ostatné robíme svojpomocne. Keby sme celý areál dali vybudovať firme, dva milióny by nám nestačili. Musím spomenúť Miroslava Ďuricu, všetok voľný čas venuje práve tomuto ihrisku," hovorí Marián Radosa, predseda Telovýchovnej jednoty Dynamo Bystričany.
Vo Vieske, ktorá je súčasťou obce Bystričany, žije asi dvesto ľudí. "Je to taká dedinka v dedine. Dobre nám tu je. Sme radi, že bola splynofikovaná, obchod tiež slúži a aj deti sa už majú kde hrať," charakterizuje Jana Radosová svoje rodisko.
Nielen projekt Čerešničky, čerešne... ale aj malá kompostáreň patria k tým, čo prinášajú efekt pri skvalitňovaní životného prostredia. Radosovci boli akýmsi "pokusným králikom" pri kompostovaní. Získali kvalitné hnojivo. Nielen pre vlastnú záhradu, ale v súčasnosti kompostujú aj na futbalovom ihrisku. Kompostom z pokosenej trávy a ďalších potrebných komponentov hnoja, ako inak, trávu na ihrisku. "Kvalitný kompost zlepší kvalitu zeme. U nás doma sa to prejavilo už tento rok, na zelenine sme nemali takmer žiadne mušky, kdežto pred rokom ich bolo neúrekom. Ľudia sú nedôverčiví, no niektorí sa už prišli informovať, ako a čo treba urobiť, aby si doma založili kompost," hovorí náš hostiteľ. Jeho pani zase zafilozofuje o vzťahu ľudí k prostrediu, v ktorom žijú. Nie všetci sa k nemu chovajú pozitívne, sú i takí, čo si verejné priestranstvá mýlia so smetiskom. Raz darmo, zmena postojov a myslenia potrebuje čas. Ak však takých ľudí ako sú manželia Radosovci, Ľubomír Ďuriš, Ján Ďuriš, Miroslav Ďurica a mnohí ďalší, čo v Bystričanoch ochotne pomôžu, bude viac, určite skôr zaregistrujeme obrat k lepšiemu.
Viera KLASOVITÁ