Bojnice – Kým vo väčšine slovenských pôrodníc (odhliadnuc od tých východnejšie situovaných) zaznamenávajú stále nižšie počty pôrodov, bojnická nemocnica vykazuje úplne opačnú tendenciu. Len za prvých 10 mesiacov sa tu narodilo o 80 detí viac, ako tomu bolo do konca októbra minulého roka. Napriek pokazenému imidžu, s ktorým nemocnica zápasila dlhé mesiace, dnes možno povedať, že budúce mamičky mieria opäť práve do Bojníc.
Príčiny tohto stavu sa nedajú jednoznačne konkretizovať, podľa lekárov zohrala významnú úlohu modernizácia celého gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Okrem vynovených izieb, pôrodnej sály, či priestorov pre návštevy, pribudla hlavne možnosť pôrodu do vody, čo je v slovenských podmienkach skutočná rarita (okrem bojnickej nemocnice existuje táto alternatíva už iba v Topoľčanoch – pozn. red.).
„Mamičky na to zareagovali veľmi pozitívne, pôrody do vody sú žiadané hlavne preto, že ide o príjemnejší spôsob rodenia. Teplá voda nadľahčuje, zároveň má relaxačný účinok a dieťa sa rodí do prirodzeného prostredia,“ hovorí Martin Hudec, pôrodník. Samozrejme, pre tento variant sa môže rozhodnúť len žena s bezproblémovým tehotenstvom a po špeciálnej psycho-fyzickej príprave.“ Tá je podľa našich informácií stále bezplatná a budúce mamičky sa na nej môžu zúčastňovať aj s partnermi. Mimochodom, prítomnosť blízkej osoby pri pôrode je podľa primára Ernesta Lányiho ďalším dôvodom, prečo sa ženy rodenia obávajú menej. Rodička týmto spôsobom získa oporu blízkej osoby a personál má nad sebou a svojím správaním akúsi „kontrolu“ zvonku. Je teda menej pravdepodobné, že lekár či sestra si dovolí nepríjemné poznámky či zvýšený hlas. A aký je priemerný vek dnešných mamičiek? „Nie je to už tých klasických 22 až 28 rokov, pre materstvo sa vo veľkej miere rozhodujú najmä ženy po tridsiatke. Väčšinou už jedno-dve deti majú a možno sú už aj lepšie zabezpečené ako mladé dievčatá,“ uvažuje primár Lányi. Nuž, aj pôrodnosť má svoje ekonomické pozadie...
Zuzana ŠIMOVÁ
Snímka: autorka