Dvadsať rokov sa Edita Bronišová venuje chovu ošípaných. S tým, čo prežívala v posledných dňoch sa však ešte nestretla. Kvôli klasickému moru ošípaných musela jej firma TEP usmrtiť približne 4300 kusov ošípaných, to znamená celý chov na tejto farme. Štátny veterinárny ústav vo Zvolene ešte 19. novembra oznámil, že u jedného zo zvierat bol potvrdený klasický mor ošípaných. Nasledovali opatrenia Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prievidzi, ktoré boli nekompromisné a znamenali likvidáciu celého chovu.
Od pondelka až do stredy sa na nitrickej farme ozývalo len kvičanie ošípaných. Usmrcované boli nekrvavým spôsobom, teda elektrickým prúdom. Mŕtve telá zvierat boli potom v obrovských kontajneroch prevezené do nitrianskej spaľovne. „Bola to namáhavá a skľučujúca robota,“ hovorí veterinár Juraj Mendel. „Ľudia, ktorí sa o zvieratá doteraz starali ich museli zabíjať. Nebol to pre nich príjemný pohľad, dokonca nechýbali ani slzy.“ Počas likvidácie boli na farme prísne opatrenia, pre nepovolaných bol vstup zakázaný. Aj keď mor nie je prenosný na ľudí, predsa ho človek môže preniesť na odeve, či obuvi. Pri prevoze mŕtvych zvierat do Nitry asistovali aj policajti.
Likvidáciou chovu príde firma TEP o desať miliónov korún. Navyše z osemnástich ľudí, ktorí na farme pracovali príde o prácu asi štrnásť. „Zostane nás tu len minimum, aby sme zabezpečili stráženie objektov, ich čistenie a dezinfekciu,“ so smútkom v hlase konštatuje E. Bronišová. V nasledujúcich dňoch bude teda nasledovať mechanické čistenie maštalí a dezinfekcia, zlikvidujú bude celú podstielku. „Až potom bude nasledovať záverečná dezinfekcia. Potom urobíme stery, aby sme zistili, či bol mor zlikvidovaný. Pokiaľ sa jeho prítomnosť nepotvrdí, môže sa na farme opäť začať s chovom,“ zdôraznil J. Mendel. Nebude to však také jednoduché. Firma TEP zaznamenala obrovské finančné straty a na založenie nového chovu prostriedky nemá. E. Bronišová verí, že dostanú peniaze aspoň od poisťovne. „Chceme opäť obnoviť chov, no z ničoho sa nedá nanovo začínať,“ skonštatovala smutná majiteľka.
Štátna veterinárna správa doteraz nezistila, ako sa klasický mor ošípaných dostal do chovu. Prirodzeným zdrojom nákazy je diviak a E. Bronišová si myslí, že práve diviak priniesol mor na farmu. „Sme pod horou, takže diviaky k nám majú blízko. Pred mesiacom bol u jedného potvrdený mor, preto predpokladáme, že sa nákaza dostala medzi naše ošípané od diviačej zveri.“ Či je to naozaj tak, potvrdí až ďalšie vyšetrovanie.
Marián KUCMAN
Snímky: autor a ???????
Text k snímke 1: Za asistencie polície odchádzajú z farmy prvé kontajnery s mŕtvymi telami ošípaných do spaľovne v Nitre.
Text k snímke 2: Elektrina kvôli klasickému moru ošípaných usmrtila v Nitrici 4300 ošípaných.