Inštitút predčasného dôchodku existuje len mesiac a už sa vyskytujú špekulácie a rôzne dohady. Z informácií, ktoré nám poskytla Adela Štrpková z ústredia Sociálnej poisťovne vyplýva, že kto raz požiada o predčasný starobný dôchodok a bude mu aj priznaný, nemôže svoje rozhodnutie zmeniť.
Každý občan, ktorý uvažuje o predčasnom starobnom dôchodku, aby pred podaním žiadosti dôkladne zvážil tento krok a vyhli sa tak prípadnému sklamaniu. Výška tohto dôchodku je totiž za každých aj začatých tridsať dní, ktoré chýbajú do dovŕšenia dôchodkového veku, nižšia o pol percenta oproti "klasickému" starobnému dôchodku. Ak občan podá žiadosť a Sociálna poisťovňa vydá rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku, nie je už možné žiadosť vziať späť. Jeho výška sa môže upraviť už len pri pravidelnej valorizácii dôchodkov alebo v prípade, že jeho poberateľ opäť začal odvádzať poistné, pretože začal pracovať.
" V súčasnosti nie je v silách Sociálnej poisťovne, aby vyhovela požiadavkám občanov o predbežný výpočet dôchodku. Po zavedení individuálnych účtov poistencov, a ich naplnení príslušnými údajmi, bude mať každý občan v prvom výpise k dispozícii kompletnú informáciu o evidovaných dôchodkových nárokoch, teda aj o výške svojho petenciálneho predčasného dôchodku," dodala Adela Štrpková.
Výpisy z individuálnych účtov začne posielať Sociálna poisťovňa v druhom polroku, do konca roka 2007 musí v zmysle zákona dostať takýto výpis každý dôchodkovo poistený občan. Poistenci narodení pred rokom 1951 by ho mali dostať do konca roku 2004. Tým, ktorí sa narodili v rokoch 1951 až 1960 do konca roka 2005. O rok neskôr by mali mať k dispozícii výpisy účtov občania narodení v rokoch 1961 až 1970, poistenci narodení po roku 1970 do konca roku 2007. Viera KLASOVITÁ