Vzácna jaskyňa pračloveka
V jaskyni, o ktorej budete čítať, nežil sedemhlavý drak, ani krásna Jaskynka z rozprávky. Oboznámime sa so vzácnou Prepoštskou jaskyňou, ktorá sa nachádza v Bojniciach pod farou. Je neveľká.
Ide vlastne o jaskynný otvor v osem metrov vysokom previse, ktorý je široký jedenásť metrov. Na základe archeologických vykopávok sa tu potrvdilo osídlenie pračloveka neandertálskeho typu. Pračlovek obýval jaskyňu, v ktorej sa skrýval pred nepriaznivým počasím a divou zverou. Vysoký bol 150 - 160 cm, vedel zakladať oheň, vyrábal rôzne kamenné nástroje a pochovával mŕtvych. Žil pred 300 - 35 tisíc rokmi.
Jaskyňa pračloveka má výhodnú polohu, je obrátená na juhovýchod. Od severných vetrov je chránená previsom. Ráno, keď pračlovek vyšiel z jaskyne, pohladili ho teplé lúče vychádzajúceho slnka. Priamo pod jaskyňou vyvierali teplé pramene. Pračlovek sa mohol napiť, okúpať, vyhriať. Z jaskyne mal výhľad na rieku Nitru a Handlovku, kde sa chodili napájať stáda praturov, zubrov, jeleňov a iných cicavcov. Pračlovek bol zručný lovec, schopný uloviť aj také mohutné zviera, ako je medveď. Loviská na Ponitrí mu poskytovali dostatok potravy. Na základe nájdených kamenných nástrojov na Mariánskom vŕšku sa predpokladá, že v týchto miestach lovil neandertálsky človek v období, keď obýval Prepoštskú jaskyňu v Bojniciach.
Archeológovia objavili pred jaskyňou hlbokú jamu a nazvali ju kostnica. Našli v nej množstvo kostí z ulovených zvierat. Pračlovek bol poriadkumilovný. Kosti z ulovených zvierat hádzal na vyhradené miesto. Vedel, že porozhadzované kosti v okolí jaskyne by prilákali divú zver.
Prepoštská jaskyňa bola v roku 1964 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Patrí k najvýznamnejším arechologickým lokalitám na hornom Ponitrí a svojím významom presahuje hranice Slovenska. K jaskyni vedie upravený chodník od hotela Lipa v Bojniciach. Na konci strmých schodov treba odbočiť vpravo a chodník nás privedie až k jaskynnému previsu. Ida Hantabálová
POZNÁMKA REDAKCIE: V tretej časti čítania o rodnom kraji sa vydáme po stopách Slovanov. Ak sme vás už inšpirovali a niektoré miesta ste navštívili, nezabudnite nám napísať pekný zážitok, či opísať, čo všetko ste na históriou voňajúcich miestach videli. Čakáme na vaše listy.