Starý preto, že spolupráca oboch zložiek fungovala už aj v minulosti. Novinkou by však mala byť „iná dimenzia a väčšia intenzita“, povedal v rozhovore pre Prieboj náčelník Mestskej polície v Prievidzi Marián Mikula. Ako sme sa ďalej dozvedeli, tento projekt je na Slovensku ojedinelý a za svoju realizáciu možno vďačí aj faktu, že M. Mikula dlhé roky pôsobil práve v štátnej polícii. „Mestská polícia je často konfrontovaná s problémami, ktorých riešenie presahuje naše kompetencie a právomoci. Keďže nechceme ľudí stále odkazovať na štátnu políciu, rozhodli sme sa pre istú formu spolupráce, ktorá zabezpečí komplexné riešenia,“ povedal M. Mikula.
Projekt už nadobúda reálnu podobu, príslušníci policajného zboru sa zúčastňujú aj na verejných zhromaždeniach občanov s poslancami a vedením mesta, kde sa diskutuje o najčastejších problémoch v jednotlivých lokalitách. „Mesto sme si rozdelili na niekoľko sektorov a tie sme pridelili konkrétnym policajtom. Je to vlastne systém okrskárov, ktorí budú zodpovedať za bezpečnosť a verejný poriadok na danom mieste,“ dopĺňa riaditeľ Obvodného oddelenia PZ v Prievidzi Jozef Mojžiš.
Nový systém by mal byť založený predovšetkým na osobnom kontakte s občanmi, inými slovami, policajt by mal vo svojom sektore dôkladne poznať situáciu, čo nie je možné bez osobného kontaktu. A ako reagujú občania? „Zatiaľ sme sa stretli len s pozitívnym ohlasom, občania sú vo všeobecnosti pokojnejší, keď môžu policajtov vidieť priamo v uliciach. Vytvára to u nich pocit bezpečia, ktorý im nedajú ani tie najpozitívnejšie štatistiky o činnosti policajného zboru,“ vysvetľuje M. Mikula.
Okrem kombinovaných hliadok mestskej a štátnej polície či intenzívneho kontaktu z verejnosťou by sa spolupráca medzi oboma zložkami mala prehlbovať aj v oblasti výmeny informácií a preventívnej činnosti. “Občania by mali vidieť túto spoluprácu a cítiť, že máme spoločný záujem na ochrane verejného poriadku, ich zdravia a bezpečnosti,“ dodal v závere rozhovoru J. Mojžiš.