Kým v minulosti mohli mestá a obce zamestnávať občanov evidovaných na úradoch práce v rámci verejnoprospešných prác, nová legislatíva im umožňuje zapájať dlhodobo nezamestnaných do pracovnej činnosti formou menších obecných služieb. Inými slovami, mesto ich môže „využiť“ na zabezpečovanie takých činností, ako je čistenie verejných priestranstiev, drobné stavebné práce, či iné služby, ktoré mesto považuje za potrebné. Podmienkou je, aby občan bol zaevidovaný ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) a poberal dávku v hmotnej núdzi. Podstatnou novinkou v tejto oblasti je aj fakt, že človek, ktorý spomínané dve kritériá spĺňa, musí sám požiadať o aktivačnú činnosť. Oproti minulosti teda nikto nie je „nútený“, aby sa do menších obecných služieb zapájal, občana by mala podľa autorov zákona motivovať skutočnosť, že v prípade využitia tejto možnosti má nárok na aktivačný príspevok.
V Prievidzi sa do menších obecných prác organizovaných mestom už zapojili viac ako dve stovky nezamestnaných, ktorí v súčasnosti čistia verejné priestranstvá v jednotlivých volebných obvodoch. Podľa informácií, ktoré nám poskytla vedúca odboru vnútornej správy Zuzana Homolová, pri výbere pracovníkov vychádzajú zo zoznamov, ktoré mestu dáva ÚPSVaR. „Zoznamy sú aktualizované každý mesiac a my z nich vyberáme vhodných kandidátov. Spočiatku sme preferovali nezamestnaných evidovaných dlhšie ako rok, v súčasnosti už zapájame aj uchádzačov o zamestnanie evidovaných po dobu viac ako šesť mesiacov,“ povedala nám Z. Homolová.
Prax je taká, že na ÚPSVaR podpíše nezamestnaný dohodu na 5 mesiacov, podľa ktorej je povinný pre mesto odpracovať 10 hodín týždenne. Na konci mesiaca mu bude vyplatený aktivačný príspevok vo výške 1 000 korún, od apríla 1 500 korún. „Konkrétnu prácu prideľuje a koordinuje mesto, pracovníci MsÚ musia viesť podrobnú evidenciu vykonanej činnosti každého občana,“ vysvetľuje Z. Homolová. Ako ďalej dodáva, mesto zabezpečuje týmto občanom aj úrazové poistenie a ochranné pracovné prostriedky. „Naše skúsenosti sú zatiaľ pozitívne, lokality sú viditeľne čistejšie a občania o aktivačnú činnosť sami žiadajú. V čase, keď sa ich životná úroveň rapídne znížila je to jediná cesta k aspoň malému zlepšeniu.“