Aj v našom regióne sa občania sťažujú na oneskorené vybavovanie dôchodkov. Mnoho z nich sa obrátilo so svojím problémom na našu redakciu, chceli vedieť príčinu tohto stavu a v akom časovom horizonte dôjde k náprave.
Ako Prieboj informovala Adela Štrpková z odboru komunikácie s verejnosťou z ústredia SP, do konca marca tohto roku zaevidovala Sociálna poisťovňa 23 tisíc žiadostí o dôchodkové dávky. Je to takmer dvojnásobok oproti rovnakému obdobiu vlaňajška. „Je to pochopiteľné, pretože mnohí občania, ktorí splnili nároky na starobný dôchodok do 31. decembra 2003, v očakávaní vyššej sumy dôchodku, požiadali oň až v tomto roku, aby im bol priznaný podľa nového zákona. Ďalší, ktorí si neboli istí výškou dôchodku, ale tiež splnili podmienky nároku, využili možnosť dať si ju vypočítať dvomi spôsobmi a získať tak výhodnejší dôchodok. Vo väčšom počte než sa predpokladalo, využili občania možnosť požiadať o odchod do predčasného starobného dôchodku. Do 31. marca 2004 prijalo ústredie Sociálnej poisťovne 10 698 žiadostí o predčasný starobný dôchodok a 6558 žiadostí o starobný dôchodok. Zvyšok tvoria žiadosti o ostatné dôchodkové dávky,“ povedala A. Štrpková. Ďalej zdôraznila, že aj napriek mimoriadnym opatreniam nie je v súčasnosti v silách Sociálnej poisťovne vybaviť všetky žiadosti o dôchodkové dávky v zákonom stanovenej lehote. Situáciu skomplikovalo aj zvyšovanie dôchodkov od 1. februára 2004, keď sa vybavovanie žiadostí muselo načas prerušiť.
Čo môžu urobiť občania, ktorým čakanie na dôchodok spôsobuje finančné problémy? V odôvodnených prípadoch možno tento stav riešiť formou vyplatenia preddavku. „Pokiaľ by žiadateľ v čase spisovania žiadosti avizoval svoju hmotnú núdzu, pobočka mu vydá potvrdenie o padaní žiadosti o dôchodok, ktoré treba priložiť k prípadnej žiadosti o dávku v hmotnej núdzi uplatňovanej na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. V takomto prípade, za predpokladu neskoršieho priznania dôchodku, dôjde k následnému zúčtovaniu dávok v súlade so zákonom,“ poradila Adela Štrpková.
Podľa slov podpredsedu Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne Michala Horvátha, situácia by sa mala stabilizovať do dvoch mesiacov. Viera KLASOVITÁ