Vlani v novembri prijali poslanci Národnej rady SR zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o premávke na pozemných komunikáciách. My sme sa tentoraz zamerali na výhody, ktoré tento zákon prináša zdravotne postihnutým ľuďom. Práve pre nich sú na parkoviskách vyhradené miesta, špeciálne označené znakom vozičkára. Priestupku sa dopustí každý, kto poruší zákaz zastavenia alebo státia na mieste vyhradenom pre vozidlá prepravujúce ťažko zdravotne alebo pohybovo postihnutú osobu. Podľa Ivana Mattu z Okresného riaditeľstva PZ v Prievidzi hrozí za tento priestupok pokuta až 10 tisíc korún.
Miesta vyhradené pre zdravotne postihnutých využívajú neoprávnene vodiči hlavne pri veľkých supermarketoch, pretože sú najbližšie ku vchodom. My sme sa boli v jedno popoludnie pozrieť pri obchodnom dome Kauflan a pri hypermarkete Tesco v Prievidzi. V prvom prípade boli obsadené dve parkovacie miesta vyhradené pre zdravotne postihnutých. Obe autá však mali nálepku, že prepravujú zdravotne postihnutého človeka. Pri hypermarkete Tesco sme však objavili dve vozidlá, ktoré stáli na vyznačených miestach neoprávnene. Musíme však dodať, že znaky na asfalte sú v niektorých prípadoch slabšie viditeľné, vodičov to však neospravedlňuje.
Na skúsenosti s parkovaním na vyznačených miestach sme sa spýtali Vojtecha Švarca z Prievidze, ktorý sa pohybuje na invalidnom vozíku. „Pred rokom som predal auto, takže najčerstvejšie skúsenosti nemám. No pokiaľ si spomínam, tak v Prievidzi som s týmto nikdy nemal problém. Vždy som mal kde zaparkovať, keď som potreboval. V tomto smere sú už vodiči dosť uvedomelí. Horšie je, že ak sa mi aj podarí vždy zaparkovať, nedostanem sa do budovy, do ktorej potrebujem ísť, lebo nemá bezbariérový vstup.“
V súvislosti s novelizáciou zákona o premávke na pozemných komunikáciách upozornil I. Matta ešte na jednu podstatnú zmenu. Doteraz platilo, že na vyhradenom parkovisku pre zdravotne postihnutých mohol vodič zastaviť alebo tam stáť, ale len do troch minút, ak tým neohrozil ani neobmedzil ostatných účastníkov cestnej premávky. „Od 1. mája 2005 to už neplatí. Znamená to, že vodič nesmie ani na chvíľu zastaviť, či stáť na vyhradenom parkovisku, ak samozrejme nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko určené,“ zdôraznil I. Matta.
Na Slovensku podľa zákona môžu osobitné označenie používať vozidlá prepravujúce ťažko zdravotne alebo pohybovo odkázanú osobu a autá, ktoré vedú sluchovo postihnutí. Okrem toho môže mať osobitné označenie vozidlo lekára, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť, auto vedené šoférom – začiatočníkom a autobus prepravujúci deti.
Marián KUCMAN