Protest Greenpeace na ťažobnej veži spustil na Slovensku vlnu udalostí

Pozrite si chronológiu udalostí od protestu aktivistov na ťažobnej veži cez rozhodnutie o väzobnom stíhaní až po prepustenie z väzby.

Ťažobná veža s nápisom Skončite dobu uhoľnú.Ťažobná veža s nápisom Skončite dobu uhoľnú. (Zdroj: Greenpeace)

SLOVENSKO. Minulotýždňový protest environmentálnych aktivistov a ich väzobné stíhanie dalo do pozoru celé Slovensko aj svet. K udalostiam sa vyjadrilo množstvo ľudí. Pripravili sme pre vás výberovú chronológiu udalostí od 28. novembra do 4. decembra.

Prečítajte si tiež: Aktivisti Greenpeace vystúpili na ťažobnú vežu v Novákoch (fotogaléria) Čítajte 

Začalo sa to protestom

V stredu 28. 11. o šiestej hodine ráno nedovolene vnikli aktivisti organizácie Greenpeace Slovensko do areálu Hornonitrianskych baní Prievidza v Novákoch.

Skupina aktivistov sa rozdelila na dve časti. Jedna v areáli bane vytvorila na zemi obrovský krikľavý výkričník. Druhej skupine sa podarilo vyliezť na ťažobnú vežu. Ich pôvodným zámerom bolo zotrvať na veži približne do šestnástej hodiny a protestovať tak proti ťažbe uhlia na hornej Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

Na miesto udalosti začali prichádzať všetky záchranné zložky. Zasahovali policajti, hasiči, zdravotníci aj banská záchranná služba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po upokojení vetra sa aktivistom podarilo rozprestrieť aj 15-metrový baner, ktorým žiadali skončiť dobu uhoľnú. Po dohode so záchrannými zložkami aktivisti ešte doobeda vežu opustili. Všetkých zadržala polícia.

Prečítajte si tiež: V súvislosti s akciou Greenpeace v Novákoch začala polícia trestné stíhanie Čítajte 

Bane hovorili o ohrození

V reakcii na udalosť spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) hovorila o ohrození života baníkov aj aktivistov. „Tým, že členovia Greenpeace bez ohlásenia vystúpili na ťažné zariadenie, nezodpovedne ohrozili nielen seba, ale aj baníkov, ktorí s ich hnutím a názormi nemajú nič spoločné,“ vyhlásila tlačová hovorkyňa HBP Adriana Siváková.

Bane zároveň podali trestné oznámenie na Greenpeace z dôvodu spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia, poškodenia a ohrozenia prevádzky banskej spoločnosti, trestného činu ublíženia na zdraví vo fáze pokusu a trestného činu neoprávneného vniknutia do areálu ťažobnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Greenpeace protest označil za nenásilný a chcel ním reagovať aj na to, že vláda dala do medzirezortného pripomienkového konania návrh dokumentu, ktorý má riešiť útlm uhlia na hornej Nitre.

„Ten sa však zaoberá najmä transformáciou súkromnej firmy HBP a navrhuje rýchlejšiu ťažbu uhlia miesto jej ukončenia. Kľúčové problémy regiónu teda vládny plán nerieši, ale odkladá,“ uviedla Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Na tieto tvrdenia odpovedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši „Určite, keď si prečítajú materiál, sa upokoja, v materiáli som nevidel zmienku o tom, že by sa mala ťažba urýchľovať alebo spomaľovať,“ reagoval.

Prečítajte si tiež: Aktivistov Greenpeace budú stíhať väzobne Čítajte 

Začali trestné stíhanie

Deň po akcii polícia stále aktivistov zadržiavala. Dopoludnia trenčiansky policajný hovorca Pavol Kudlička potvrdil, že začali trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia.

SkryťVypnúť reklamu

„Veríme, že nie je dôvod aktivistov zadržiavať tak dlho. Nie sú to žiadni zločinci, ale ľudia, ktorí sú odhodlaní riskovať svoje nepohodlie a upozorniť tak na dôležité problémy znečistenia životného prostredia a ohrozenia zdravia ľudí,“ povedala Ivana Kohutková.

V noci zo štvrtka na piatok 30. 11. policajti vzniesli voči aktivistom obvinenie. „Vyšetrovateľ z Prievidze obvinil 12 aktivistov z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia spáchaného formou spolupáchateľstva,“ informoval Kudlička.

Obvinenie sa tak zmenilo zo zločinu všeobecného ohrozenia na iný prečin. „Od začiatku akcie padali silné slová o tom, ako aktivisti ohrozili bezpečnosť baníkov a celého regiónu. Dnes sú obvinení z úmyselného ohrozenia súkromnej firmy. Dokazuje to, že aktivisti neohrozili bezpečnosť baníkov, čo hovoríme od začiatku,“ reagovala Kohútková. Policajný hovorca na otázku, prečo sa obvinenie zmenilo, nereagoval.

Prečítajte si tiež: Opozícia odsúdila väzobné stíhanie aktivistov Greenpeace Čítajte 

Súd rozhodol o väzbe

V sobotu večer začali policajti vodiť zadržaných aktivistov na Okresný súd v Prievidzi. Sudkyňa ich postupne vypočúvala viac ako sedemnásť hodín. Po výsluchu aktivistov odviedli späť do policajnej cely.

V nedeľu ráno ich policajti na súd priviedli opäť. Ich príchod na súd sprevádzal potlesk ďalších aktivistov, rodiny a známych, ktorí prišli zadržaných ľudí podporiť. Tí si so sebou priniesli banery a pokrikovali heslá ako ´aktivizmus nie je zločin´.

Nálada pred súdom sa zmenila po vynesení rozsudku. Súd totiž rozhodol o vzatí aktivistov do väzby.

„Sudca pre prípravné konanie vzal do takzvanej preventívnej väzby 12 obvinených osôb. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude po predložení spisu rozhodovať Krajský súd v Trenčíne,“ informoval hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

Rozhodnutie súdu organizácia Greenpeace označila za bezprecedentné. Aktivisti podľa nich nie sú zločinci, ktorí majú byť väzobne stíhaní.

„Doteraz nebolo dostatočne zohľadnené, že konaním obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí. Vedenie trestného konania a súvisiace štvordňové zadržiavanie obvinených, ktoré vyústilo do podania návrhu na väzby, možno chápať aj ako uprednostnenie ochrany majetku súkromnej ťažobnej spoločnosti pred právom na vyslovenie názoru,” vysvetlil Lukáš Opett z právnickej kancelárie Kolíková & Partners.

Prečítajte si tiež: Uväznených aktivistov ľudia v Prievidzi podporili živou reťazou (fotogaléria) Čítajte 

Ostrá kritika rozhodnutia

Odozva na rozhodnutie súdu nenechala na seba dlho čakať. V nedeľu sa k nemu postupne vyjadrili viaceré politické strany a politici.

„Toto zatknutie považujeme za neprimerané, nezákonné a absurdné. Protest proti ťažbe hnedého uhlia na hornej Nitre spadá do ústavného práva na slobodu prejavu, preto bez ohľadu na jeho extravagantnosť treba k aktivistom pristupovať predovšetkým z tohto hľadiska,“ uviedla strana Sloboda a Solidarita.

Na sociálnej sieti prejavila svoj názor aj primátorka Prievidze Katarína Macháčková. „Rešpektujem nezávislosť súdov, avšak ako advokátke sa mi nezdá, že ide o primerané kroky. Títo mladí ľudia nechceli nikoho ohroziť, len chceli vyjadriť svoj názor formou protestu,“ napísala na facebooku Macháčková.

Premiérovi sa nepozdáva spôsob protestu, ktorý aktivisti zvolili, no nad rozhodnutím súdu sa pozastavil. „Nikto predsa nemôže len tak vstúpiť na cudzí pozemok. Ale je naozaj na zváženie, či tým najlepším krokom je ponechanie 12 mladých ľudí vo väzbe. Rešpektujem rozhodnutia súdov, ale tak, ako sa mi zdalo absurdné prepustenie z väzby zjavného vraha mladého Filipínca, tak sa intenzívne pozastavujem aj nad týmto rozhodnutím,“ uviedol Peter Pellegrini.

Dlhoročný aktivista Juraj Rizman v rozhovore pre denník SME uviedol, že postihy pre aktivistov sú pomerne bežné. „Moja osobná skúsenosť je, že ide maximálne o priestupok a najhorším postihom je pokuta. Keď nás napríklad na proteste v Mochovciach zadržala polícia, podotýkam, že som v čase zadržania bol priamo na chladiacej veži, do piatich hodín sme mali za sebou výsluch, zaplatenú pokutu a prepustili nás,“ opísal Rizman.

Prečítajte si tiež: Podpora od štátu pomaly končí. Bane budú uhlie ťažiť ďalej Čítajte 

Ľudia vyšli do ulíc

Medzitým ohlásili protest na podporu zadržaných aktivistov v Bratislave, Košiciach a Prievidzi. Na prievidzský protest prišlo zhruba päťdesiat ľudí. Niekoľko stoviek protestujúcich prišlo v pondelok podvečer na bratislavské Námestie SNP.
Denník Sme v pondelok večer zisťoval, či reálne mohli byť baníci v ohrození života. Bane tvrdia, že museli vežu okamžite odstaviť, pritom je jedinou cestou, ako dostať uhlie z podzemia. Potom museli podľa interných pravidiel odstaviť všetky banské pracoviská.

Oslovení bývalí slovenskí aj českí baníci hovoria, že okupácia ťažobnej veže mohla teoreticky baníkov ohroziť – ak by v bani nastala krízová situácia. Keby sa niekto zranil alebo by zavalilo šachtu a baníci by mohli odstavenú vežu núdzovo potrebovať napríklad na presun zdravotníckeho materiálu a podobne. Oslovení baníci sa však odmietli vyjadrovať na záznam.

Prečítajte si tiež: Čižnár prikázal prepustiť zadržaných aktivistov Greenpeace Čítajte 

Nebuďme posr... z aktivistov, hovorí Fico

V utorok ráno sprístupnila organizácia Greenpeace uznesenie o väzbe dvanástich aktivistov s vyčiernenými osobnými údajmi. Rozhodnutie má 16 strán a objasňuje, prečo súd súhlasí s trestným stíhaním aktivistov a ich uväznením.
„Pravidelná ťažba uhlia z podzemia, na ktorej zabezpečenie slúži práve skipové zariadenie (výťah, ktorému slúži obsadená ťažobná veža, pozn. red.), je teda otázkou verejného záujmu a všeobecného prospechu,“ tvrdí súd.

Ak sa uhlie prestalo na chvíľu ťažiť, ohroziť to mohlo prevádzku neďalekej elektrárne v Novákoch, kde sa spaľuje, vyplýva z rozhodnutia.

K situácii ohľadom členov Greenpeace sa vyjadril aj bývalý premiér Róbert Fico. „Možno použijem výraz, za ktorý budem kritizovaný, ale už sme všetci posr... z tých aktivistov, už s tým prestaňme. V tomto štáte musí fungovať zákon, a nie aktivisti budú určovať tempo. Každý, kto poruší zákon, musí mať rovnakú mieru zodpovednosti. Už prestaňme s tým, že aktivisti budú riadiť tento štát. Tento štát musí riadiť zákon,“ vyjadril sa Fico.

V utorok reagovala na pondelkové protesty aj spoločnosť HBP. „Nemáme nič proti tomu, ak aktivisti slobodne vyjadrujú svoje názory, napríklad pokojným protestom pred areálom závodu. Ich konanie však nemôže ohrozovať bezpečnosť prevádzky, životy a zdravie iných. Právo na slobodné vyjadrenie názoru by nemalo byť povýšené nad bezpečnosť a ochranu ľudského života a zdravia,“ informovala tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková. To, že súd rozhodol o väzobnom stíhaní aktivistov Greenpeace, spoločnosť odmieta komentovať.

Prečítajte si tiež: Hornonitrianske Bane reagujú na včerajšie protesty Čítajte 

Aktivistov prepustili v utorok

V utorok popoludní na tlačovej besede prikázal generálny prokurátor Jaromír Čižnár prepustenie aktivistov z väzby. „Dôvody takzvanej pokračovacej väzby tam absolútne neexistujú,“ povedal Čižnár.

Aktivistov tak v utorok po 16:00 prepustili z Ilavy, kde boli vo väzbe.
„Sme veľmi radi, že generálny prokurátor uznal nezmyselnosť zadržiavania aktivistov. Rovnako oceňujeme, že konal tak rýchlo a aktivisti môžu byť po siedmich dňoch za mrežami konečne na slobode. Zdá sa, že stále sme krajinou, v ktorej sa za ochranu prostredia a zdravia ľudí nebude nakladať s ľuďmi ako so zločincami,“ uviedla Ivana Kohútková. Zdôraznila však, že všetkých dvanásť aktivistov ostáva obvinených z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. Za to im hrozí jeden až päť rokov väzenia.

„Prvá náprava celej tejto neuveriteľnej kauzy je tu a my sme, samozrejme, veľmi radi. Myslíme však aj na to, že stále pretrváva obvinenie aktivistov z činu, za ktorý môžu ísť do väzenia nie na sedem dní, ale na päť rokov. Veríme, že v ďalšom kroku budú aktivisti zbavení obvinenia v plnom rozsahu, pretože nenásilný protest proti drahému a škodlivému uhliu je oprávnený. Žiadame slovenskú vládu, aby sa úprimne začala venovať riešeniu tohto problému, ktorý na rozdiel od aktivistov skutočne ohrozuje zdravie krajiny aj ľudí,“ dodala Kohútková.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 647
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 164
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 023
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 191
  1. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  2. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  3. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  4. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  5. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  6. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  7. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  8. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 1.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 105 144
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 265
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 321
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 474
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 32 576
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 639
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 716
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 526
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Prebytočný nábytok zo zrušenej základnej školy je bezplatne k dispozícii obyvateľom mesta.

Iniciatíva vznikla pri príležitosti Dňa Zeme.


TASR
Ilustračná fotografia.

Cieľom je rozvíjať čitateľské zručnosti.


TASR
Obria stolička pri Lehote pod Vtáčnikom.

Obria stolička zastrešuje posedenie.


V Handlovej je rozmiestnených 39 nádob na kuchynský olej.

K dispozícii majú v meste 39 nádob.


TASR
  1. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  2. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  3. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  4. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  5. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  6. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  7. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  8. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 1.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 105 144
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 265
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 321
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 474
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 32 576
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 639
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 716
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 526
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu